nahoru

STANISLAV DRAHNÝ: Sporťák v politice

Stanislav Drahný6. září 2013 • 15:49
Václav Tittelbach
Václav Tittelbach
• foto: 
profimedia.cz

Hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše už oznámilo lídry svých kandidátek do předčasných voleb. Asi nejpřekvapivější je někdejší sportovní moderátor televize Nova Václav Tittelbach v čele kandidátky Zlínského kraje.

Asi každý si vzpomene na první Tittelbachem komentovaný přenos z fotbalové ligy. Tehdy hrála pražská Sparta v bílých dresech v Brně proti tradičně červeně ustrojeným domácím. Nynější kandidát na poslance si tehdy spletl dresy a komentoval několik desítek minut obráceně. Bílé útočníky nazýval brněnskými jmény, a když Sparta vstřelila gól, oznamoval, že Brno vede.

Muž, kterého proslavily nesmyslné hlášky a naprostá nekompetence v oboru sportu, tak zkouší proniknout do politiky. Doufejme, že se od té doby naučil ověřovat si věci, o kterých mluví, důkladněji. Pokud ne, jak by asi vypadaly jeho komentáře například k válce v Sýrii. Třeba by si popletl nejen Irák s Íránem, jak to bývá u Čechů (a Moravanů) celkem běžné, ale i Izrael s Palestinci a Rusy s Američany. Koneckonců při tvorbě nových zákonů by stačilo zaměnit ČNB s Českou spořitelnou.

Lidí, kteří neměli dosud s politikou mnoho společného, bude na kandidátkách přibývat. Naše politika totiž potřebuje nové a nové tváře místo poslanců, kteří už dokázali ze sebe udělat úplné pitomce a znemožnit se. Ona tedy pro politické šíbry asi není legrace sestavit kandidátku, aby na ní byli samí inteligentní lidé, kteří se v následujících čtyřech letech nebudou chovat v parlamentu – použijeme-li oblíbená slova pana prezidenta – jako hnůj a póvl.

Každá krajská kandidátka navíc musí mít nějakého lídra, který dokáže voliče nějak přitáhnout a oslovit. Právě proto v parlamentu můžeme vidět úplné šílenosti: stranu, která se rozpadá a štěpí, přeběhlíky, hokejistu, který jde raději po letech mezi politiky zase na led, českým parlamentem také proto proběhla řada herců. Zvláště nově budovaná volební uskupení bývají v tomto ohledu tragická. (Naposledy Věci veřejné a z nich odvození LIDEM, předtím například Zelení s Olgou Zubovou.)

Uvidíme, jak si v případě zvolení Václav Tittelbach povede. Zatracovat ho nějak speciálně nemá asi smysl. Proč by zrovna on nemohl být lepší poslanec, než třeba Daniel Hůlka, který kandiduje za Zemanovce?

Stanislav Drahný
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější