PETR HOLEC: Šifra ODS: do voleb s Mirkou i bez Mirky! | Reflex.cz
nahoru

PETR HOLEC: Šifra ODS: do voleb s Mirkou i bez Mirky!

Petr Holec17. července 2013 • 11:45
Miroslava Němcová
Miroslava Němcová
• foto: 
profimedia.cz

Zdá se, že v ODS si fakt řekli, že když už šli bez předsedy do sněmovních voleb v roce 2010, měli by se konzervativně držet tradice a po pádu Petra Nečase jít bez předsedy i do příštích sněmovních voleb, ať už budou kdykoli – a jestli vůbec.

Takže Miroslavu Němcovou, jednu z mála svých posledních netoxických tváří, udělají pouze volebním lídrem, zatímco partaj bude řídit první místopředseda Martin Kuba, jedna z více toxičtějších tváří. Až pak možná někdo jiný.

Fakt ODS věří, že tomu voliči uvěří? ODS se ráda zaklíná, že netrpí žádnou personální krizí a ve skutečnosti se topí v moři politických talentů. Proč ne: řekněme jen, že prostě nemá lidi, kteří by ji mohli vést, zatímco nepostrádá ty, kteří by ji chtěli vést. K těm prvním patří například Jiří Pospíšil, oblíbený exministr, jehož ale momentálně víc baví Toskánsko a výtvarné umění. Nebo Pavel Blažek, exministr spravedlnosti, jenž má zase radši své Brno. K těm druhým patří již zmíněný Kuba, ten má ale problém, že je Kuba.

ODS čeká na podzim sjezd. Po ostudném pádu Nečase coby premiéra i šéfa strany by bylo normální, že bude volební. Takže zvolí nového šéfa, který se současně stane i volebním lídrem. A my, voliči, tak budeme už před volbami vědět, nejen koho volíme případným premiérem ODS, tedy nepatří-li toto spojení navždy minulosti, ale taky kdo, jak a kam stranu povede. A pro koho si jednou přijde policie.

Jenže ODS se volebního sjezdu bojí jak ODS, zní nyní z jejího vedení. Myslí si, že se do voleb spokojíme s líbivou Němcovou, a teprve poté si strana zvolí i nové vedení, ve kterém Němcová zase skončí jako místopředsedkyně, její letitá meta. Zvolíme Němcovou, řídit ji ale bude někdo jiný. Něco jako když lidé volili Radka Johna a řídil ho Vít Bárta. Nebo když volili knížete a řídí ho Miroslav Kalousek. Tak extra inovativní ODS zase není.

Vlastně ODS i rozumím, ze zbývajícího mála tluče zoufalé maximum: dá nám do voleb Němcovou, protože ji mají rády především starší ženy. A až po volbách nám dá i nového předsedu, protože na tuto funkci je Němcová trochu… prázdnější a falešná, abych zůstal u slovníku ODS? Občas se taky v kritických chvílích rozbrečí, což u premiérů nebývá nejlepší.

Něco takového je samozřejmě menší podvod, byť zřejmě ne na vazbu. Vědí to pochopitelně i mnozí v ODS, tak hloupí nejsou. „Je to velký problém jít do voleb bez předsedy,“ řekl mi k tomu její moravský člen a vysoký ministerský úředník. Že ale ODS chápe jako ještě větší problém běžnou volbu předsedy, je asi nejlepší ilustrací, v jakých troskách se nachází.Klíčová slova: Miroslava Němcová, ods, volby, předseda


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější