PETR HOLEC: Vyrazte na farmářské trhy! A pochutnejte si na polské klobáse | Reflex.cz
nahoru

PETR HOLEC: Vyrazte na farmářské trhy! A pochutnejte si na polské klobáse

Petr Holec29. dubna 2013 • 06:00
trhy
trhy
• foto: 
profimedia.cz

Některé věci nám, Čechům, úplně nejdou. Viz italská gastronomie, TV seriály, stavba dálnic…  Anebo farmářské trhy. Přitom původně jistě šlo o ušlechtilejší nápad než třeba pizza s hermelínem.

 

A zvlášť vezmeme-li v úvahu kvalitu potravin ve většině tuzemských obchodů, jež evidentně začíná jevit známky chemické genocidy. Ostatně že je fakt zle, ukazuje i fakt, že si průšvihu dokonce všiml i ministr zemědělství Petr Bendl, obecně méně všímavý člověk.

 

Farmářské trhy měly lidem přinést kvalitu, o níž dlouho tolik mluvili domácí producenti, jimž podle nich odpíraly místo na trhu zlé hypermarkety. Někde ji i přinesly, nebo aspoň částečně. Mezi jedovatými domácími kořalkami, nebezpečně vypadajícími pokusy o sýry či špinavými dary zahrad, které si v deficitu chuti nezadají s hypermarkety, jen stojí i víc, určitě najdete i slušnou domácí produkci včetně masných výrobků, v nichž najdete i maso. Nebo přinejmenším čerstvou, nemraženou produkci.  

 

Na farmářském trhu v pražském Karlíně, kde jsem léta žil, jste mohli například koupit čerstvého králíka nebo kapra, chcete-li se radovat z toho, že zcela běžné věci považujete za něco zvláštního. Na širší nabídku čerstvého masa včetně zvěřiny ale zapomeňte. Hřejivý pocit v srdci, že v sobotu dopoledne uděláte něco čestného fairtradového a ztrestáte nenáviděné hypermarkety, musela obstarat medovina či zelenina. A hlavně český česnek, dlouho velký hit. Pro steak pak ale stejně musíte do Makra.

 

Nyní začínají vést hitparádu jiné věci. Třeba polská kuřata prodávaná samozřejmě nejen jako česká, ale také jako farmářská; tedy z menší domácí produkce. Je to prosté: nakoupíte lacinou drůbež v Polsku a doma ji přelepíte českými štítky. Anebo ani nemusíte. Na rozdíl od nás sice o sobě Poláci neříkají, že mají zlaté ručičky, i oni ale umí přiložit ruce k dílu, když přijde z české strany dobrý nápad. Takže vám už v Polsku nalepí na tamní drůbež štítky o českém původu. A jsou prý při tom ještě bezbožnější než my; hranici denně přejíždí stovky kamionů!    

 

A nejde jen o drůbež, stejný podvod se děje i s uzeninami. Existuje nicméně i rafinovanější model. V Česku si založíte menší farmu, zatímco v Polsku nakupujete lacinou produkci; z té se obratem stane domácí farmářský produkt tím, že zboží z kamionů přeložíte do dodávky mířící na pražský farmářský trh. Řekněme, že je to zhruba stejné, jako když se z prezidentského kandidáta Miroslava Kalouska přes noc stane reprezentant pravdy a lásky, takže David Černý začne malovat pankáče. Na naší touze udělat něco dobrého pro své masovou produkcí ničené zemědělce lze prý jen za sobotu vydělat i sto tisíc. A pak že nemáme rádi polské potraviny! 

 

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Jak je možné, že v Bostonu neútočil žid?
Jiří X. Doležal 28. dubna 2013 • 23:19

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Jak je možné, že v Bostonu neútočil žid?Klíčová slova: rxrx, petrholec


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu
PREMIUM X Dobytí Měsíce: Kdo stál v pozadí? Geniální mladá ajťačka a Hitlerovi inženýři
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější