nahoru

BOHUMIL DOLEŽAL: Ve sporu o ÚSTR zvolila TOP09 zásadní postoj: neutralitu

Bohumil Doležal 16. dubna 2013 • 14:30
Alena Hanáková
Alena Hanáková
• foto: 
Profimedia

Mladá fronta Dnes zveřejnila včera rozhovor Barbory Tachecí s ministryní kultury Alenou Hanákovou. Byl pořízen nejspíš někdy koncem minulého týdne, dalo se ovšem, předem čekat, že jedním ze žhavých témat bude i situace kolem ÚSTR. Paní ministryně na to byla připravena minimálně.

 

Paní Tachecí to jako zkušená novinářská fretka okamžitě vycítila a téma s ní rozbírala skoro v půlce rozhovoru. Výsledek stojí za to. Cituji namátkou: „Myslím si, že je to určité téma, které bychom neměli úplně minout, ale … V této chvíli to necítím jako silné stranické téma, ale vím osobně, že se tímto zabýváme, vím sama, že to skutečně není jedno. V každém případě, ať už se kdokoli vyjádří sám za sebe, nebudu to hodnotit. V každém případě si myslím, že to není téma, které by se mělo úplně minout a úplně obejít. Ano, cítím to stejně, že bychom se s tím neměli nezabývat.“ Chudinka Hanáková.

 

Jedna zásluha ovšem paní ministryni patří: dostala zřejmě stranickou instrukci, že linií strany je nezasahovat. Splnila ji přinejméně na dvě stě procent.  Pokud si toho někdo (jako např. já) dosud nevšiml, teď už to přehlédnout nemohl.

 

Dnes v tom, co paní ministryně mlhavě a mnoha slovy naznačila, v sevřenější a údernější podobě pokračoval v Právu předseda Schwarzenberg. Projekt ústavu kdysi přivítal, z provedení byl však nešťastný, ODS kdysi předala rozhodování o zastoupení v radě ústavu Senátu - asi si myslili, že tam budou věčně (TOP09 má alibi, tenkrát ještě neexistovala). Situace je jaká je, ale protože pan předseda má přátele na obou stranách sporu, tak se k tomu příliš vyjadřovat nebude. To je slovo jasné jako zvon! „Uvidím, jak se nové vedení bude chovat, a podle toho pak k tomu něco řeknu.“ Hermana má rád, Petrušky Šustrové si váží, mladý Míša Uhl je taky slušný člověk.

 

K tomu si nemohu odpustit dvě poznámky: ať už má člověk k projektu ústavu a jeho dosavadní historii jakékoli výhrady, to, co se s ním stalo teď, není žádná depolitizace (již by si zjevně přál i Schwarzenberg), ale politický převrat. Touto cestou se buď definitivně potvrdí, že ústav od samého počátku neměl žádný smysl, nebo bude připraven i o ten smysl, který na počátku měl. Ze dvou příkazů, které pro zásadní rozhodování platí a které pan Schwarzenberg jistě zná („Vaše slovo budiž ano ano, ne ne“, „buďte prostí jako holubice a opatrní jako hadi“) si vybral až ten úplný konec.

 

A za druhé: tady nejde jen o ÚSTR, ale o řadu změn, které se spustily po volbě Miloše Zemana prezidentem. TOP09 to bere jako vhodnou příležitost vyprofilovat se proti svému hlavnímu soupeři, totiž ODS. Zatímco do Titaniku teče voda a první cestující v podpalubí se už topí, v důstojnické jídelně probíhá divoká rvačka o výhodnější posty na kapitánském můstku. Co si od těchhle lidí můžeme vůbec slibovat? Nedělejme si iluze: nechť mrtví pochovávají své mrtvé, musíme se postarat sami o sebe.

 

 Více textů autora najdete v jeho politickém zápisníku Události na adrese bohumildolezal.cz.
Klíčová slova: rxrx, bohumildolezalDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější