Svoboda slova

Svoboda slova Zdroj: Profimedia

BOHUMIL DOLEŽAL: Nechte mluvit Zemana! A Doležala taky!

Polemika s Milošem Zemanem a kolegou (a jmenovcem) Jiřím X. Doležalem. O ničem menším, než o svobodě slova.

Prezident Miloš Zeman poskytl dnes rozhovor deníku Právo. Během rozhovoru se ho mj. dotázali: „V úterý byla publikována  petice některých osobností, které Vás obvinily, že jste ve svém inauguračním projevu, když jste hovořil o ostrůvcích negativní deviace, zaútočil na svobodu slova. Jde o pasáž týkající se médií. Co o této akci soudíte?“ Prezident na to odpověděl: „Za prvé jsem tu petici ještě nedostal, za druhé nevím, o jaké osobnosti jde. A za třetí, pokud ony zaútočily na můj inaugurační projev, tak se domnívám, že útočí na svobodu mého slova“.

 

K tomu je zapotřebí upřesnit: za prvé, nejde o žádnou petici, ale o dopis sedmi vybraným českým politickým představitelům, Petru Nečasovi, Karlu Schwarzenbergovi, Miroslavě Němcové, Milanu Štěchovi, Bohuslavu Sobotkovi, Michalu Haškovi a Karolině Peake. Dopisy je vyzývají, aby se jasně a jednoznačně vyslovili k tomu, co prezident Zeman prohlásil ve svém inauguračním projevu na adresu „podstatné části českých médií“, protože tak dosud neučinili. Miloš Zeman mezi adresáty nebyl, proto jej taky nedostal. Dopis byl ovšem publikován zcela veřejně.

 

Pokud jde o signatáře, většina z nich nejsou žádné osobnosti, ale docela obyčejní lidé nejrůznějších koutů ČR. Proto ještě nejsou o nic horší, a samozřejmě taky o nic lepší něž ti, na nichž se obrací nebo i nichž je v dopise řeč. Dopis neútočí na prezidentův projev, ale v souvislosti s žádostí na adresáty kriticky zmiňuje tu jeho část, která byla věnována médiím. S rozlišením mezi kritikou a „útočením“  měl potíže už Zemanův předchůdce v úřadě prezidenta: pokud je to teď nějaká změna, nezdá se zatím, že by to byla změna k lepšímu.

 

Svoboda  projevu nespočívá jistě v tom, že každý si může říkat, co ho napadne, a nikdo se  proti tomu nesmí ozvat. (Přitom zvlášť vykutálené by bylo, kdyby toto pojetí svobody snad mělo platit jen pro ty „nahoře“). Svoboda projevu naopak spočívá ve svobodě kritiky. V tom, že jen ve svobodné diskusi nakonec může vyjít najevo, co je správné, a co ne.

 

A nakonec jen malá poznámka k tomu, co dnes napsal zde (na reflex.cz) J.X. Doležal. Cituji: „Politici mají podle nich zaujmout stanovisko k Zemanově výroku, že media jsou ostrůvek negativní deviace. Abychom si rozuměli: mají k němu zaujmout samozřejmě negativní stanovisko. Myslím, že mnohem důležitější než stanovisko k Zemanovu blábolu je stanovisko k samotné petici: jde totiž o produkt komunistického myšlení. Jde o pokus zatáhnout politiku - politický souhlas - do svobody projevu. Je to volání po cenzuře, je to volání po nesvobodě, je to hanebnost.“ To je za prvé lež, v dopise se o žádném negativním stanovisku nemluví. Jde o to, aby se vymáčkli: ano, souhlasíme, ne nesouhlasíme. Obojí je lepší než uhejbáctví. A za druhé, vyhrazuju si právo napsat o Zemanova projevu, že je v tom či onom bezprecedentní, nebo podepsat text, kde se to říká. Stejně jako neberu panu J.X. Doležalovi právo říkat, co je hanebnost a co ne.

 

Bohumil Doležal 


Více textů autora najdete v jeho politickém zápisníku Události na adrese bohumildolezal.cz.