
Je jím mocný pečovatelský stát, naše lepší alter ego, které nás má chránit proti našim vlastním špatnostem, asi jako my hlídáme děti a pejsky před nebezpečím, jemuž oni sami nemůžou rozumět.
V liberální demokracii se zákonodárci musí řídit zásadou, že svoboda končí tam, kde naráží na svobodu druhého. Jenomže svět je odporně složitý a lidé nedokonalí. V některých politicích nejspíš dřímá islámský prohibicionismus, a tak místo složitých kompromisů jim připadá daleko jednodušší pro naše dobro zakazovat, eliminovat a likvidovat.
To, že vůbec nejde o ochranu zdraví nekuřáků, ale o snahu vymýtit lidskou neřest jako takovou, je na protikuřáckých zákonech patrné na první pohled. Jinak bychom stále měli mít právo na železniční vozy pro kuřáky, oddělená kina, pracovní a jídelní místnosti i kanceláře pro kuřáky. Ne, ne — zákaz musí platit v celém objektu! Hitler byl hlupák, když chtěl tenhle zlozvyk vyřídit naráz — jeho totální zákaz kouření nevydržel ani tři dny.
V Irsku a Anglii se už pronásledovaná menšina kuřáků vystavuje nebezpečí, když se choulí na dešti a větru a s abstinenční nervozitou si zapaluje cigaretu. Mluví se tam i o tom, že i chodník je veřejné prostranství.
Začínají se objevovat i nápady, aby si lidé na sociální podpoře nesměli dopřát cigaretu a alkohol, ty malé radosti chudých. U nás budou mít restauratéři českou povinnost podávat lacinější nealko než pivo. Naštěstí mají kohoutkovou vodu.
Není poněkud zastaralé to naše svobodomyslné evropanství? Stále se zabývat tím, jak je svoboda složitá a nutně kompromisní, jak je třeba dávat pozor, aby jeden zákaz nevyvolal ve společnosti nové, někdy i mnohem horší problémy. Vzpomeňme jen na starou prohibici a zločiny, jež způsobila. Škoda že si nemůžeme vzít příklad z Asie, jak ti umějí reglementovat. Vždyť už má zákaz kouření ve městě většina japonských měst, Singapur i Bhútán.
A co kouření v domácnosti, nepoškozuje snad práva nezletilých dětí a partnera nekuřáka? Domácí teror „Ven na balkón!“ už dlouho povolen nebude. Náš ochranářský stát by mohl zavést právo stěžovatele — právo udávat!
Proč se má ale zákaz dokonce týkat i elektronických cigaret, jež vypouštějí jen páru a zřejmě ani neškodí. To tak, aby nám kuřáci takhle unikli. A přitom nepřispívali do státní kasy!