nahoru
Komentář Bohumila Doležala

Loutkový předseda Nečas a místopředseda Kuba. Chmurná vize příštích dní

Bohumil Doležal31. října 2012 • 14:02
Petr Nečas
Petr Nečas
• foto: 
Profimedia.cz

Premiér Nečas se rozhodl na první pohled docela racionálně: nemá v současné chvíli dost sil, aby v Poslanecké sněmovně prosadil konsolidační balíček a získal tak důvěru, která je spojena s jeho schválením. Chce tedy posílit svou pozici uvnitř strany a utužit stranickou jednotu na víkendovém kongresu ODS.

 

K tomu je zapotřebí, aby tam přišel jako předseda vlády v úřadě, a ne předseda vlády v demisi. Proto ODS navrhla, aby schůze PS pokračovala a o balíčku se rozhodlo až příští týden. Koaliční poslanci i „rebelové“ návrh podpořili.

 

Co se ale vůbec může stát na kongresu ODS? Petr Nečas bude s velkou pravděpodobností opět zvolen. To, že by volba nemusela proběhnout úplně hladce, není sice vyloučeno, ale není to moc pravděpodobné, protože to ani není zapotřebí.

 

V současném grémiu jsou první místopředsedkyně Němcová, místopředsedové Drobil, Blažek, Vondra a Pospíšil, dále předsedové poslaneckých klubů a první místopředseda Senátu Sobotka. Drobil přijal odpovědnost za předvolební kampaň a nekandiduje, Vondra je poloviční politická mrtvola a jeho pozice zejména po ostudě v senátních volbách je otřesená. Na oba se Nečas mohl spolehnout.

 

Pospíšila si znepřátelil vyhazovem z ministerského postu. Dosavadní předseda senátního klubu Richard Svoboda propadl v senátních volbách, nahradil ho veleúspěšný senátor Kubera, jednoznačný klausovec. Na pozici místopředsedy, a to prvního, se dere Martin Kuba, jenž jde zcela zjevně Nečasovi po krku. Je pravděpodobné, že vystrnadí paní Němcovou. Místopředseda Blažek ho rád podpoří. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se v lepším případě přidá k silnějšímu. Nečas může z těch, co asi v grémiu zůstanou, jakž takž počítat s Němcovou, Sobotkou a snad i Zahradilem.

 

Buď Hrad, nebo pivovar. Prezidentská kandidatura Ladislava Jakla prý není žádná recese

 

Pokud by to dopadlo takhle, může být Nečasovo vítězství vítězstvím Pyrrhovým. Na kongres sice přijde jako premiér skutečný, nikoli premiér v demisi. Do Poslanecké sněmovny se příští týden vrátí ovšem ne jako skutečný předseda ODS, nýbrž jako předseda loutkový.

 

Hlasovat se bude o balíčku okleštěném, do něhož rebelové ve spolupráci s opozicí prosadí svůj hlavní pozměňovací návrh. Dají pak totálně rozklížená ODS spolu s otrávenými koaličními partnery své potupně poražené vládě důvěru? Pokud ano, popřou základní kámen své reformy, na němž teď visí důchodová reforma i církevní restituce. Pokud ne, dají si sami stopku.

 

A nakonec malá zlomyslná poznámka. Pan prezident bude během kongresu ODS mimo republiku. Hlavní vadou na kráse tzv. sarajevského atentátu z podzimu 1997 bylo, že jeho terč, obrazně řečeno, dejme tomu, Caesar (tehdejší premiér Václav Klaus), byl během jeho spáchání zrovna v zahraničí. Teď bude pro změnu v zahraničí zase Brutus (shodou okolností opět Václav Klaus, nyní prezident ČR).

 

Více textů autora najdete v jeho politickém zápisníku Události na adrese bohumildolezal.cz.

 

Hrozí ODS konkurs a zánik?
Petr Holec 31. října 2012 • 10:44

Hrozí ODS konkurs a zánik?Klíčová slova: rxrx, bohumildolezalDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,450
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější