nahoru
Glosa Bohumila Doležala

Středočeský "kraken" Rath má problém

Bohumil Doležal15. května 2012 • 13:06
David Rath
David Rath
• foto: 
Profimedia.cz

Zpráva je poměrně čerstvá a je to opravdová politická puma: nelze ji nekomentovat a zároveň je víc než těžké dělat nějaké závěry.


Od pondělka od večera probíhá rozsáhlá policejní akce, během níž byl zadržen MUDr. David Rath, středočeský hejtman a poslanec PS PČR – a s ním dalších sedm lidí. Podle ústecké státní zástupkyně Bradáčové jsou zatčení podezřelí z poškození zájmů EU, podplácení, přijetí úplatku a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Současně proběhly policejní prohlídky (mj.) v kanceláři krajského hejtmana a v kladenské nemocnici.


Hejtman je zároveň poslancem a jako takového ho kryje imunita. Podle ústavy ho lze zadržet jen v případě, že byl dopaden při páchání trestného činu nebo bezprostředně po něm. Policie musí v tom případě oznámit zadržení předsedovi sněmovny, který dá do 24 hodin souhlas k odevzdání zadrženého soudu. Jeho rozhodnutí definitivně potvrdí nejbližší schůze komory. Souhlas vydala už včera v 23.00 hod. předsedkyně PS Němcová. Podle státní zástupkyně Bradáčové byl pak hejtman Rath skutečně obviněn.


Událost zřejmě zapůsobila v hejtmanově bezprostředním okolí i ve vedení ČSSD jako výbuch dělostřeleckého granátu na jarní louce uprostřed nebužírující veselé společnosti. Její neočekávanost může souviset s tím, že případ dozoruje nikoli středočeské, nýbrž ústecké státní zastupitelství (případ se prý týká i severních Čech).

 

Reakce jsou přes všechnu útočnost (patří ke koloritu politického zápasu v ČR) dosti defenzivní. Mluvčí MUDr. Ratha prohlásila, že hejtman nemá „zájem zesměšňovat se vysvětlením, které by některými novináři mohlo být interpretováno jako výmluvy“, a že zvažuje rezignaci ze všech svých funkcí tak, aby nepoškodil ČSSD před nastávajícími volbami.

 

Vedení ČSSD sice zdůrazňuje podezření, že by mohlo jít o zneužití pravomoci policie k politickým účelům, jenže pak následuje opatrné a veliké „ale“: oba lídři strany, pánové Sobotka i Hašek, zdůraznili, že pokud by se opravdu prokázalo porušení zákona, řídí se ČSSD zásadou „padni, komu padni“, platnou pro všechny její členy. Pokud policie sdělí Rathovi obvinění (což se už zjevně stalo), bude mu přerušeno členství v ČSSD a měl by taky skončit jako hejtman.

 
Při střízlivé rozvaze (která je v případě Dr. Ratha ovšem velmi obtížná, to připouštím) je velmi málo důvodů k radosti. Pan doktor Rath se jeví býti pro ČSSD danajským darem. Jenže problém má nejen ČSSD, ale zavedené politické strany všeobecně, a to ať případ dopadne tak či onak. Pokud by se obvinění nepotvrdilo, bude veřejnost přesvědčena, že si papaláši zleva i zprava oči nevyklubou.

 

Pokud se obvinění podaří prokázat, ukáže se, že ČSSD, která zatím ve skandálech za vládní koalicí poněkud zaostávala, mocně dotahuje. A užitek z toho budou mít různí političtí avanturisté a falešní spasitelé ze všech světa stran. Tato zkušenost, přiznávám, mou radost z problémů středočeského Krakena velmi podstatně kalí. Čímž nechci ani náhodou říci, že by pana doktora bylo záhodno nějak šanovat.

 

Další texty autora najdete v jeho politickém zápisníku Události na adrese bohumildolezal.cz.

 Klíčová slova: rxrx, bohumildolezal, rath, David RathDiskuse ke článku

 

Nejčtenější