Nafoukni si největšího Čecha, až praskne | Reflex.cz
nahoru
Úvodník Ivana Hamšíka

Nafoukni si největšího Čecha, až praskne

Ivan Hamšík9. února 2012 • 06:00
Odcházení
Odcházení
• foto: 
Bontonfilm

Václav Havel si natočením filmu Odcházení splnil sen. To je sympatické a každý rozumný člověk mu to musel ze srdce přát.

 

Je to ovšem, bohužel, jediná pozitivní věc, která se o tomto snímku dá říct.

 

Rozpačité kritiky a divácký nezájem se dají taktně přejít. Je to, dejme tomu, aspoň zdvořilé.

 

Skutečnost, že Odcházení bylo nominováno ve všech dvanácti kategoriích na Českého lva a nevyhnutelně vyvolá nové diskuse, je v tomto světle obludný přešlap.

 

Člověk nemusí být zrovna detektiv nebo psycholog, aby pochopil, co se stalo. Členové České filmové a televizní akademie se chtěli nějakým způsobem poklonit Václavu Havlovi, případně mu vyjádřit obdiv a úctu.

 

Udělali ovšem pravý opak. Výsledkem je pocit kolektivní trapnosti, za kterou by se nemuseli stydět ani dědeček Kim Ir-sen, otec Kim Čong-il a syn Kim Čong-un.

 

Paradoxní je, že dvanácti nominacím se podivují i zarytí havlofilové, kteří říkají, že Havlovi se nepovedly jen dvě věci: druhé manželství a první film.

 

Marně přemýšlím, co brání lidem uznat, že člověk, kterého si váží, natočil špatnou věc. Když někoho obdivuju, tak je potřeba lhát a zvolit za nejlepší film něco, co vlastně ani film není? Bude teď všechno, na co Václav Havel sáhl, automaticky prohlášeno za nejlepší?

 

Vyberte nejlepší film nejvýznamnějšího českého režiséra Miloše Formana

 

Jak známo, servilita a pochlebování se nehodí k velkým osobnostem. Je vždycky podezřelé, když někdo byl, je a bude zcela dokonalým. Stává se nedůvěryhodným, podezřelým. To nejhorší, co mohli Havlovi udělat, udělali. Je to pomsta?

 

Až do nominačního večera Českých lvů jsem si myslel, že nejvíc Havlovi a jeho Odcházení ublížilo jeho nejbližší okolí, kamarádi, mecenáši a spolupracovníci, protože dopustili, aby snímek v této podobě vznikl.

 

Teď je jasné, že na něj akademici vytáhli daleko větší kladivo . Nejlepší Havlův film všech dob.Klíčová slova: rxrx, ivanhamsik, uvodnikDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější