Zakázat dopravu? Je to řešení proti smogu? | Reflex.cz
nahoru

Zakázat dopravu? Je to řešení proti smogu?

Cyril Höschl17. prosince 2011 • 06:00
Smog
Smog
• foto: 
Marek Douša

Dobrý den, nedávný smog ve velkých městech v Čechách a na Moravě znovu připomněl otázku případného zákazu dopravy. Je to podle Vás řešení?

Jan Koubek, Pohořelice

 

Cyril Höschl
Na první pohled se zdá, že zakázat dopravu v kritických dnech smogu by mohlo situaci zlepšit. A asi tomu tak i bude. Všechna příliš jednoduchá řešení jsou však často ošemetná. Čas od času stojí za to si připomenout, že největším zdrojem CO2 (asi 75 %) je spalování fosilních paliv (ropa, zemní plyn, uhlí). Dalších 25 % je zemědělství a pálení lesů. Z fosilních paliv nejvíc znečištění přinášejí chemičky, energetický průmysl (elektrárny), pak teprve doprava. Ta je velikým problémem především ve velkých městských aglomeracích, o tom žádná pochybnost. Jinak tomu je ale na vesnici.

 

Tam, kde bydlím, se večer veškerá doprava zastaví, rovněž přes víkend. Zároveň se tam však při bezvětří nedá od podzimu do jara skoro dýchat, protože mnozí bezohlední vykuřovači přijdou domů z práce a zatopí v kamnech všelijakým sajrajtem včetně pneumatik, PET lahví, bot a odpadků. Sami se doma zavřou, a co vypouštějí kolem, je jim ukradené. V takto vzniklé smrtící zóně, plné smradlavého žlutého čoudu, zakázat dopravu, jež beztak večer ustala, je projevem čirého zoufalství.

 

Zákaz aut je ovšem tak lákavým opatřením proto, že je relativně snadno uskutečnitelný. Naproti tomu vtrhnout k někomu do domu a uhasit mu jedovatou výheň je při zachování alespoň základních lidských práv prakticky neuskutečnitelné. Na otázku tedy odpovídám: jak kde.Klíčová slova: rx, cyril hoschlo, smog


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč Babiš a spol. neoznámí, že spolu nechtějí dál vládnout?
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Mount Everest: Nejvyšší hora světa trpí pod náporem masové „ego-turistiky“ a nadbytkem odpadků

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější