Studenti ze Zlína ukázali na mediální bídu: Klikání světí prostředky! | Reflex.cz
nahoru

Studenti ze Zlína ukázali na mediální bídu: Klikání světí prostředky!

Magdalena Sodomková25. října 2011 • 06:00
Striptýz na přednášce
Striptýz na přednášce
• foto: 
Reflex.cz

Následující text bude tak trochu palba do vlastních řad. Bolestná dvojnásob, je to totiž i sestrovražda.

 

Jedu v tramvaji a zvoní mi telefon. Volá mi Klára, moje nejmladší sestra, studentka filmové školy ze Zlína. Slyším v tom hluku jen slova: „Video … Tonča se svlíkla … reklama … Blesk.“ „Hele, zavolám ti později“, useknu ji. Spěchám.

 

Večer se sejdeme u večeře a Klára se směje. „Dali jste to i na Reflex.cz! Je to všude!“ Banda ze zlínské univerzity, která si říká KRUTART, napálila Novinky.cz, iDnes, Lidovky, Reflex.cz, Blesk … Natočila video, jež se tváří jako autentický záznam z přednášky: Moderní umění v 90 vteřinách, Antonie Urbancová (mimochodem skvělá ilustrátorka) v něm postupně odhazuje svršky, které znázorňují umělecká díla.

 

Tohle video si objednala sama univerzita, chtěla ušetřit, a tak za reklamu zaplatila studentům – kteří si zároveň vyzkoušeli, jestli jsou schopni natočit virál. Tedy něco, co obletí internet jako kometa, po níž zbude jen podvědomý dojem: studovat ve Zlíně je cool.

 

VIDEO: Tak trochu jiná přednáška. Místo výkladu čekal zlínské studenty striptýz

 

To se jim povedlo. Nicméně povedla se jim ještě jedna věc – upozornili na mediální bídu. Na zákon, který dnes platí v on-linových médiích: „To nevadí, že to není pravda, hlavně že to máme první, pak máme nejvíc kliků, lajků, šérů.“ Redakce z toho, co vím, minimálně ta Reflexu.cz, se hned, jak se video objevilo, pokoušela na univerzitu dovolat, jenže sluchátko tou dobou nikdo nebral a čas na netu běží rychle.

 

„První, kdo si to přišel do školy osobně ověřit, byl Blesk,“ řekl pobaveně Martin Jůza, režisér spotu.

 

Kolega mě ráno v práci uklidňoval, že to není tak překvapivé, protože „zajímat se o striptýz má bulvár jaksi v popisu práce, zatímco pro ostatní je to jen takový bizár na okraj“.

 

Striptýzové virální video stálo čtyřicet tisíc. Získalo přes sto tisíc diváků

 

Nicméně tentýž den mi z iDnes přišla zpravodajská SMS: Kaddáfí zemřel. Okamžitě jsem začala sjíždět stránky CNN, BBC, al-Džazíry a dalších světových médií a hele, psalo se tam: Kaddáfí zajat, Kaddáfí ve vazbě, Povstalci mají velkou rybu, zda je to Kaddáfí nepotvrzeno. Hmm.

 

Jak se během dalších minut ukázalo, ano, „šílený pes Arábie“ opravdu zemřel. Při vší úctě k iDnes, kde, jak vím, se opravdu tvrdě maká (nad prací lidí, co zručně drtí jeden text za druhým, smekám), mám ale trochu pochyby, že by se jim podařilo informaci potvrdit dřív než americkým, britským a arabským zpravodajským štábům. Klikání totiž světí prostředky.


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější