Motoristi jako staří puberťáci. Za naše peníze si hrají s AI a z úřadů dělají cirkus
Resort ministra Macinky opět upoutal pozornost chováním k novinářům. Kolem nevpuštění Zdislavy Pokorné z Deníku N na tiskovou konferenci jsou možná nejzásadnější zprávou detaily z komunikace úřadu. Lidé z ministerstva na přání Macinky psali Pokorné rádoby satirické, výsměšné zprávy, jaké od centra české diplomacie působí neuvěřitelně. Ministrův poradce si pak dal tu práci, aby vytvořil trapný AI obrázek plačící novinářky.
Možná nikdy v dějinách české politiky nemohl mít člověk tak silný pocit, že v čele stát jsou nedospělí lidé. V analýze politiky není na místě psychologizovat, proto si odpustím hlubší teorie o tom, čím je takové chování způsobené. Zůstaňme u toho, že jde o záměr a strategii. Chovat se jako děti v čele státu, protože to poutá pozornost.
Kromě stabilního vystupování Filipa Turka mám teď na mysli především dva zmíněné případy z pátečního dne na ministerstvu zahraničí. Zaprvé tedy odpovědi tiskového odboru Zdislavě Pokorné, které kopírují rétoriku ministra Macinky a říkají, že „Tisková konference pro alternativní média a další konspirační blogy bude v náhradním termínu. Dáme Vám vědět.“ A následně ještě „Mrzí nás, pokud máte pocit, že jsme se vyjádřili nejednoznačně. V zájmu podpory rozvoje názorové pestrosti plánujeme tiskovou konferenci pro alternativní media, na kterou Deník N samozřejmě pozveme.“
Jelikož je výběr slov v zásadě totožný s tím, jak se k věci na tiskovce vyjádřil ministr, je zřejmé, že bylo jeho přáním se vůči Deníku N vyjádřit takhle. Jedna věc je nepustit na tiskovou konferenci významné médium s velkým dosahem, už to je v české politice bezprecedentní. Druhá věc je vyjadřovat se u toho dětsky výsměšně, neprofesionálně. Normální je v takovou situaci suše sdělit, že akreditace nebude udělena, když už ji neudělujete.
Korunu pak tomu všemu nasadil ministrův poradce Pavel Šik, který dal na svůj Facebook AI vygenerovaný obrázek plačící Zdislavy Pokorné a napsal k tomu: „Je mi totiž Zdíšy líto a tak jsem chtěl, aby vám jí bylo také líto.“ Tak se veřejně prezentuje člověk, který dle informací na webu ministerstva „přispívá strategickými analýzami a posuzováním geopolitických rizik a příležitostí pro Českou republiku.“
Tenhle styl zapadá do dlouhodobého vystupování Motoristů. Do politiky vstupovali jako protipól aktivismu, nakonec se stávají symbolem aktivistického přístupu v politice. Teď se nabízí otázka: do jaké míry mají média a veřejně činní lidé na tento aktivismus naskakovat a dávat mu prostor? Je správné se podobně nedůstojnými výstupy zabývat? Je možné ignorovat, jak jedná úřad Ministerstva zahraničí ČR?
V téhle nové realitě si média teprve hledají cestu. Je také otázka, jestli by bylo správné solidárně bojkotovat tiskovky ministerstva, anebo na ně naopak chodit a otázky pokládat místo Deníku N nebo dalších vystrnaďovaných médií. Motoristi se řídí sloganem někdejšího poradce Donalda Trumpa Stevea Bannona, který se nechvalně proslavil mimo jiné výrokem: „Musíte zaplnit prostor sračkami.“ Motoristům se to zatím daří, už od voleb dominují v mediálním pokrytí politiky, protože se stále řeší, co kdo z nich kde řekl. Už by bylo načase vrátit se k tomu podstatnému, co politika přináší.
























