Výstražná stávka

Výstražná stávka Zdroj: ČTK / Mundl Richard

Zestátňování České televize a rozhlasu: Fauly a lži v přímém přenosu

Jiří Sezemský

Nechápu, proč ti lidé protestují, komentuje premiér Andrej Babiš výstražnou stávku zaměstnanců České televize a Českého rozhlasu a demonstrace tisíců lidí proti zestátnění veřejnoprávních médií. Vláda má zrušení koncesionářských poplatků v programu, ale důvodů k protestům odpůrců tohoto kroku je víc.

Veřejnoprávní média jistě nejsou dokonalá a nekritizovatelná. Širší debaty o tom, co je a není náplní veřejné služby, a o transparentnosti jejich hospodaření jsou namístě. Jde o veřejné prostředky, které musí podléhat kontrole.

Ochromit a ovládnout

To ovšem neznamená, že Babišova koalice nepojme řešení veřejnoprávních médií jako vendetu za domnělou náklonnost předchozí vládě, že proti nim nerozjede nenávistnou kampaň kvitovanou jejími sympatizanty na sociálních sítích a neučiní rázné kroky, aby je ochromila a dostala pod kontrolu.

Znepokojivý je už jen dryáčnický styl, který má daleko k serióznímu projednávání. Ministr kultury Oto Klempíř a premiér Andrej Babiš slibovali vedení ČT a ČRo společnou pracovní skupinu, ale slovo nedodrželi. Ti, jichž se změna financování týká, dodnes žádný návrh neviděli.

Ředitelům České televize Hynku Chudárkovi a Českého rozhlasu Renému Zavoralovi byl jen oznámen výsledek, jenž byl z finančního hlediska ještě horší než Klempířova původní novela mediálního zákona, kterou rozcupovaly všechny resorty.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Články z jiných titulů