Summit EU ukončil snění o prozápadním Babišovi. Ostudně zaparkoval v klubu Fica a Orbána
Evropská unie se dohodla na finanční pomoci Ukrajině, která je hlavním vítězem klíčového summitu v Bruselu. Žalostné divadlo předvedl premiér Babiš. Postavil se po bok potížistů Orbána a Fica, a současně se od nich distancoval.
Prosincová Evropská rada byla zlomová, jelikož musela vyřešit existenční problémy anektované Ukrajiny. Proč je schválená bezúročná půjčka 90 miliard eur pro Kyjev životně důležitá? Pokud by Ukrajina nezískala peníze na obranu a provoz státu, mohla by na jaře zbankrotovat, což by si jistě přálo zejména osazenstvo Kremlu.
Mír brzdí Rusko
Přestože probíhají mírová jednání, jejich konec je stále v nedohlednu. Na vině je hlavně postoj Ruska, které stále stupňuje požadavky. Nebýt evropských lídrů, Trump by už dávno Ukrajinu prodal Putinovi. Ministr zahraničí Sergej Lavrov otevřeně hovoří o její kapitulaci a obnovení východní sféry vlivu v Evropě včetně České republiky.
Moskva nelení a trpělivě pracuje na rozdrolení evropské jednoty, což se jí částečně daří. Premiéři Robert Fico a Viktor Orbán patří už jasně do Putinova klubu. Na půdě EU stojí v opozici proti všem snahám pomoci Ukrajině a sankcionování Ruska, což se projevilo i na poslední Evropské radě.
Většina zemí v čele s Německem favorizovala i ze zásadových důvodů půjčku krytou zmrazenými ruskými aktivy, jež by se splácela z poválečných reparací. Ačkoli to dlouho vypadalo, že ji EU kvalifikovanou většinou prosadí, nakonec se její cesta zadrhávala.
Neústupná Belgie
Odpor proti použití zmrazených aktiv měl dva hlavní důvody. Kromě vnitropolitického kalkulu Babiše, Fica a Orbána se některé unijní státy kvůli právním rizikům obávaly stahování zahraničních investic z Evropy a oslabení eura. Obavy vyslovoval zejména belgický premiér Bart de Wever, vlámský nacionalista prosazující odtržení Vlámska od Belgie.
Belgie totiž drží většinu aktiv ruské centrální banky a Wever varoval před tím, že by po něm mohlo Rusko soudně vymáhat použité peníze. Požadoval proto rozložení garancí na všechny země EU. Babiš byl zásadně proti, ale nebyl jediný. Wever nakonec neustoupil a prosadil svoji linii.
Evropští lídři v časové tísni podpořili jinou variantu půjčky, za kterou bude EU ručit vlastní rozpočtovou rezervou. Není to žádné drama, 90 miliard eur je pořád jen půl procenta HDP Evropské unie. O budoucnosti „reparační“ půjčky budou vlády dál vyjednávat – přes odpor Maďarska a Slovenska.
V klubu „vyvrhelů“
Pro Ukrajinu, jež je přes tyto peripetie hlavním vítězem summitu, je to důležitá zpráva. Forma, jakou potřebné prostředky získá, není podstatná. Také proto hodnotil německý kancléř Friedrich Merz výsledky summitu pozitivně. „Z Evropy to Putinovi vysílá jasný signál: Tato válka se nevyplatí. Ruská aktiva si necháme zmrazená, dokud Rusko nezaplatí Ukrajině reparace.“
Trnitý průběh vyjednávání zároveň ukazuje, kde kdo stojí. Z hlediska České republiky je to tristní pohled, potvrzující změnu zahraniční politiky. Je ale ještě nestoudnější, než se dalo na prvním summitu s účastí staronového premiéra očekávat.
Hlasování o poskytnutí půjčky bylo sice jednomyslné, ale Česko, Slovensko a Maďarsko si vymohly výjimky, že se nebudou podílet na jejích garancích, jinak by ani tuto variantu nepodpořily.
„My podporujeme Ukrajinu, podpořili jsme závěry summitu s jedinou výjimkou, že nechceme ručit za ty úvěry. Maďarsko a Slovensko zcela odmítly jakoukoli podporu Ukrajiny ohledně zbraní,“ vysvětloval Babiš svoji pozici a snažil se ji oddělit od Fica a Orbána. Tímto krokem se však vyčlenil z řad spojenců, což se může vymstít. Představa, že nebude držet basu, a zároveň bude chtít čerpat všechny benefity, je velmi bláhová.
Babiš nemůže zakrýt, že se octl v klubu unijních „vyvrhelů“ s Ficem a Orbánem, s nimiž se sešel i v průběhu summitu. Ještě nedávno se bránil, že s nimi v žádném „klubu“ nebude. Pravdu měl nakonec Orbán, jenž po Babišově zvolení očekával, že se tato trojice bude scházet a slaďovat noty.
Babišovy fabulace
Babiš fabuloval i v jiné věci. Jelikož bude půjčka hrazena z unijního rozpočtu, nemůže se současně tvářit, že se na ní Česko nebude podílet. Nemluvě o tom, že naše země stále více z Evropy dostává, než přispívá.
„Česko bude tuto půjčku normálně splácet stejným podílem jako ostatní členské země. Premiérem zdůrazňované ,osvobození od ručení' není osvobození od splácení. Splátky jdou z rozpočtu. Osvobození od ručení je pro případ, že Evropská unie zbankrotuje,“ upřesnil ekonom Petr Bartoň, přičemž bankrot EU je velmi nepravděpodobný.
Nezbývá než se ptát, proč český premiér uvádí v omyl veřejnost, když slíbil, že na vojenskou pomoc Ukrajině nepůjde ani koruna, a proč se zapojuje do šarád kolaborantů Orbána s Fica. Padají tím mýty o jasně prozápadním zaměření Babiše, šířené jeho mediálním lobbistickým okruhem a některými komentátory, politology a analytiky, kteří stále nepochopili, nebo nechtějí pochopit, kdo je Andrej Babiš.
Staronový premiér je skutečně pragmatický a „transakční“ politik, ale vždycky jenom sám na sebe. Na kredit naší země zvysoka kašle, což prokázal v minulosti i tentokrát.
Vstup loutkového ministra
Evropskou blamáž nemůže zakrýt ani následné vystoupení loutkového ministra obrany Jaromíra Zůny, který zřejmě dostal pokyn zaretušovat Babišův podraz dosavadních spojenců. Moc se mu to nepovedlo, pouze nasvítil nulový vliv „odborníků“ za SPD. Podpora Ukrajiny podle Zůny bude pokračovat, ale jde prý o to, v jaké podobě. Rozhodne vláda, svůj názor nevyslovil. Má vůbec nějaký? Totéž platí pro pokračování české muniční iniciativy, kterou chtěli Babiš, Havlíček před volbami zrušit. Okamura ještě nedávno ohlašoval, že všichni tři ministři za SPD budou proti jejímu pokračování.
Zůnovu bezvýznamnost následně korigoval na sociálních sítích jeho patron Okamura, jenž označil jeho vystoupení pouze za „informativní“. Ujistil své voliče, že vojenská pomoc Ukrajině nebude pokračovat a nejasný je podle něj i osud „netransparentní“ muniční iniciativy.
Co tedy platí, nikdo neví. Sledovat výstupy ministerských „expertů“ za SPD asi nedává příliš smysl, ale zvykejme si. Nastupuje vláda chaosu, lživé propagandy a národní ostudy a lepší to už nebude. Právě naopak.



















