
Jiří Sezemský: Čech povede obávaný OLAF, známý z kauzy Čapí hnízdo
Evropská komise rozhodla, že novým generálním ředitelem Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) se stane Petr Klement, dosavadní náměstek nejvyšší žalobkyně Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO). Jeho kandidaturu podpořili i odcházející premiér Petr Fiala a prezident Petr Pavel. Poprvé v historii se do čela tohoto obávaného protikorupčního úřadu postaví český zástupce.
Unijní policie
OLAF u nás výrazněji vstoupil do veřejného povědomí v souvislosti s vyšetřováním dotační kauzy Čapí hnízdo. Tento případ patří k politicky nejcitlivějším, kterým se jeho vyšetřovatelé zabývali, jelikož se poprvé týkal v té době aktivního předsedy vlády členské země Evropské unie.
OLAF byl zřízen v roce 1999 jako specializovaná policie, zabývající se ochranou finančních zájmů Evropské unie. Jeho hlavním cílem je odhalovat a vyšetřovat podvody, korupci a jiné nelegální činnosti ohrožující unijní rozpočet. Jeho rozhodnutí mají dopady na evropské úrovni, ale nemohou zasahovat do národních jurisdikcí.
O širokém záběru OLAF svědčí skutečnost, že za sedmileté působení předchozího ředitele Villeho Itäläho uzavřel 1588 vyšetřování. Jen v roce 2023 doporučil navrácení v přepočtu 24,4 miliardy korun ze zneužitých finančních unijních prostředků a zabránil neoprávněnému vynaložení dalších 20 miliard korun.
Tento úřad řeší zejména podvody podnikatelů, ale zasahuje i do nejvyšších politických pater. O tom svědčí jeho vyšetřování nejen na úrovni členských zemí, ale i uvnitř Evropské komise. To je odpověď na četné výpady Andreje Babiše, jenž se snažil vytvářet mylný dojem, že si na něj kriminalisté OLAF zasedli a pracují na politickou objednávku.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!













