Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: ANP / Alamy / Profimedia / REFLEX

Pavel Páral: Vrtej, Pepo, vrtej. I v Česku jsou naleziště zemního plynu. Podaří se ho někdy vytěžit?

Pavel Páral

I pod Českou republikou by se podle odhadů našlo až 514 miliard m3 břidlicového plynu, tedy víc než 50násobek současné roční spotřeby. Jde zejména o lokality Berounsko, Náchodsko a oblast na Moravě kolem Přerova a Valašského Meziříčí.

Spojené státy jsou momentálně největším těžařem zemního plynu na světě. Donaldu Trumpovi to ale nestačí a základem jeho energetické politiky je další zvyšování těžby, pro něž se vžilo označení Vrtej, bejby, vrtej. Zvýšení těžby má ještě více srazit ceny energií, které jsou oproti Evropě na čtvrtině, a dávají tudíž americkému průmyslu nemalou konkurenční výhodu.

Nicméně nové vrty a zvyšování těžby by měly posílit i export zkapalněného plynu LNG, a snížit tak ceny na světovém trhu. Je to opačná politika oproti jeho předchůdci Bidenovi, který zablokoval licence pro výstavbu dalších exportních terminálů.

Americký zázrak

Naprostá většina amerického plynu pochází z břidlic. Břidlicový je složením úplně normální zemní plyn a říká se mu břidlicový, což je dáno způsobem těžby. Je vázaný na břidlice představující nekonvenční ložiska, která se nedají těžit standardním způsobem. V takovém ložisku je oproti konvenčnímu výrazně nižší množství plynu, který je rozptýlen po velké ploše nepropustného podloží. Získávání břidlicového plynu tedy na rozdíl od konvenčních ložisek vyžaduje speciální technologii – hydraulické štěpení neboli frakování. Při klasickém frakování se voda s pomocnými chemikáliemi vtlačuje kolmo pod místo vrtu, je možné jej provádět až do hloubky pěti kilometrů a uvolňuje těžitelný plyn.

Nejde o žádnou novinku. V USA tato ložiska znají od devatenáctého století a dovedou je těžit. Obrovský boom nastal na konci minulého století a břidlicový plyn se stal nejrychleji rostoucím zdrojem energie, který mimochodem významně snížil americké emise CO2, protože vytlačoval z tamní energetiky do té doby klíčové uhlí.

Evropa na plynu

Ložiska břidlicového plynu přitom nejsou zdaleka jen za oceánem. Evropa, kterou momentálně sužují vysoké ceny dováženého plynu a pokračující závislost na dovozu toho ruského i přes dovozy z USA a Kataru, leží na obřích ložiskách břidlicového plynu, který se tak vyplácí Američanům. Rozsáhlé geologické studie prováděné od začátku století odhadují množství plynu pod evropskou zemí na skoro devadesát biliónů metrů krychlových.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!