Komentáře
Zpět na článek
Přihlásit pro přidání komentářePavel Páral: Vrtej, Pepo, vrtej. I v Česku jsou naleziště zemního plynu. Podaří se ho někdy vytěžit?
18 komentářů
epr3
Frakování je významně prasácká metoda. Přehazuje ji už jen metoda kyselinového loužení. V Americe si těžaři mohou najít dostatečně odlehlá a přitom dostatečně výtěžná místa, kde těžbou nezpůsobí nic, nebo alespoň nevysírají místní. To v Evropě nejde. Naprat pod zem pod vysokým tlakem chemikálie, které naruší geologickou vrstvu a zároveň vyvolají reakci vyvíjející plyn, je v Evropě zločin. EU, která lapá CO2 po molekulách, by měla být zásadně proti.
kosmos kosmos
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
@kosmos kosmos Tak teď jsi mi to nandal, kosmonaute. Nenastydl jsi trochu při tom lítání vesmírem? A něco k věci bys neměl? Jak bys mohl, při tom vzduchoprázdnu v kebuli...😂.
kosmos kosmos
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
Alois Rudý
Ekologové nikdy nedovolí těžbu zemního plynu v Česku a tentokrát s nimi souhlasím.😎
kosmos kosmos
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
Před lety stát nechal vypracovat energetickou koncepci. Tzv. Pačesova komise vypracovala velice kvalitní materiál. Bohužel ale padla vláda, která to chtěla přijmout a k moci se dostali šmejdi a šíbři, kteří tu koncepci hodili do koše.
Recept je jednoduchý. Vytáhnout z koše Pačesovu koncepci, aktualizovat ji a přijmout. A hlavně podle ní postupovat. Osobně třeba nechápu, proč se nestaví další elektrárna typu Dlouhé stráně. Ta elektrárna se zaplatila za 8 let a v podstatě funguje jako "sklad" energie. A to je přesně to, co tato země potřebuje. Energie je dostatek, neumíme ji "skladovat".
A s těmi Dlouhými stráněmi, nevím z jakého zdroje máš těch osm let, možná to platilo v minulém režimu, dnes určitě ne, jinak by se investoři hrnuli sami. Jenže je to na jednotku instalovaného výkonu možná dražší než jaderka, přičemž na dotacemi zpraseném energetickém trhu nikdo neví, za kolik bude elektřina už zítra a s čím ho EU pozítří nezařízne.
Byla dokončena 1996. Náklady na stavbu 6,5 mld. Zaplatila se za 7 let. Ty náklady jsou pochopitelně výrazně zkreslené inflací, dnes by stála třeba někde kolem 60 mld. Ale pods*** je jiná. Je to " sklad" energie a to je klíčové, Přesně tyto " sklady" je budoucnost energetiky. Energie je dostatek, problém je skladování. Za tuhle energii, která je okamžitě a kdykoli k dispozici, musí odběratel platit ŘÁDOVĚ více, než dnes. Momentálně jedeme v nesmyslném režimu, kdy nejvíc dostávají díky systému dotací ti, kteří způsobují nestabilitu systému. Do energetiky je třeba vrátit tržní prostředí. Osobně bych zrušil "emisní povolenky" a zavedl místo toho spotřební daň. Čisté zdroje nulová sazba, ty nejšpinavější zdroje nejvyšší, ale pořád ještě nějaká únosná sazba. Spotřební daň je jednoduchá, snadno inkasovatelná (platí ji výrobce) a především snadno kontrolovatelná. Emisní povolenky je nesmysl, který funguje jako alternativní měna a značnou část výnosu si seberou šíbři. Spotřební daň by byla z části pravomoc národních vlád. Systém vybalancovat tak, aby zdaněn í bylo nižší, než je současný paskvil s povolenkami. Právě o ten profit, který z toho mají šíbři, nejrůznější fondy atd...