
Štefek: Starost o veřejné peníze, nebo pomsta? Ministr Jurečka chce omezit platy při slučování funkcí
Babišovo hnutí ANO, které má nakročeno k vítězství v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny, hodlá svým největším rivalům – koalici SPOLU – uštědřit políček. Chce tomuto uskupení v příští sněmovně zakázat, aby se za ně zvolení poslanci po volbách rozdělili do tří samostatných poslaneckých klubů. Jde babišovcům opravdu o princip a úsporu veřejných peněz, jak halasně vytrubují, nebo jen provozují cynický populismus odvádějící pozornost od másla na vlastní hlavě?
Základní předpoklad, že ODS, KDU-ČSL a TOP 09 půjdou do příštích sněmovních voleb jako jeden volební subjekt, lze brát takřka již jako fakt. Zda se tomuto triu podaří zopakovat finiš jako před čtyřmi lety, obhájit vítězství, a tudíž i účast v příští vládě, je však ve hvězdách. Skutečností ale je, že po minulých volbách se 71 zákonodárců zvolených na listině SPOLU rozdělilo do tří parlamentních frakcí. Každý klub si zvolil předsedu, místopředsedu a tak dále. Podle platných zákonů si tito lidé přišli na příplatky a šéfové klubů na přednostní práva u řečnického pultíku.
A právě to je solí v očích zástupcům ANO. Je otázkou, jestli je skutečně štvou příplatky vyplacené jednotlivým klubovým bafuňářům SPOLU, nebo spíš fakt, že mají tito zákonodárci možnost přednostně vstupovat do diskuse na plénu.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!