Ilustrační snímek

Ilustrační snímek Zdroj: Reuters, Facebook

Viliam Buchert: Jak rozeznat naprosté bláboly a dezinformace od důležitých zpráv a názorů

Při poslechu a pročítání nejrůznějších informací v televizi, v časopisech, novinách, na webech a na sociálních sítích mám někdy pocit, že Česká republika se někam řítí, padá do hlubin, že je zde ohrožena svoboda a demokracie. Možná to tak někdo cítí, je mu úzko a je z toho nervózní. Chápu to, ale problémem je, že u toho ještě provozujeme naše oblíbené dějinné disciplíny, jimiž jsou sebemrskačství, závist, pochybovačnost, malá sebedůvěra či odmítání autorit. Zastírá se tím pak podstata toho, co je důležité. Skutečně důležité.

Například v Globálním mírovém indexu, který podle více než dvaceti kritérií hodnotí, jak jsou země světa bezpečné, jsme od roku 2015 v první desítce nejbezpečnějších států. V komentářích ze zahraničí jsem k tomu kromě jiného našel: „Česká republika je nejen úchvatně krásná, ale je také neuvěřitelně bezpečným místem pro život celé rodiny. Patří mezi nejbezpečnější místa k životu v oblasti ekologie, má vynikající kvalitu vody a potravin… Dlouhodobě se vyznačuje stabilitou a mírem a velmi nízkou mírou kriminality, zejména násilné… Prakticky se zde nevyskytuje terorismus.“ To zní až fantasticky pozitivně a je v protikladu s tím, jaké informační hrůzy se na nás každý den valí. Přitom v životě je obecně sdí­lený pocit bezpečí jednou z vůbec nejdůležitějších hodnot, jaká existuje.

V případě důležitosti vedeme také nekonečnou diskusi o našem členství v Evropské unii. Pokud bychom chtěli popsat, co EU nedělá dobře, zabralo by to celé číslo Reflexu.. Je ale naivní volat po vystoupení z tohoto společenství, protože k němu nemáme alternativu. V současnosti neexistuje. Stačí se podívat na mapu a na strukturu naší ekonomiky. To členství je proto životně důležité. Nemluvě o členství v NATO.

V souvislosti s vysokými cenami energií se v posledních dvou letech objevila tisíc a jedna rada, jak to dělat v tomto veledůležitém oboru jinak a lépe. Elektřinu potřebuje každý člověk a každá firma. Rozumím tomu, že vyrábět proud z fosilních zdrojů není žádná lahůdková záležitost a je to ekologická zátěž. Chápu, že po Černobylu a Fukušimě se někdo bojí jaderných elektráren. Jenže pokud nebudeme mít jasno, jak naprosto spolehlivě a trvale některé zdroje nahradíme, je bláznovství jejich rušení. A jasno, i kdyby slunce pálilo do solárních panelů 24 hodin denně, pořád nemáme. Proto je jistota dodávek za přijatelnou cenu v energetice superdůležitá. Bez ní nejsme schopni fungovat. Náš způsob života by zkolaboval. To si mnoho lidí nechce připustit.

V odborných textech, ale i v populární literatuře se pak tradují různé důvody zániku předchozích civilizací. V tomto případě jde kromě důležitosti o holé přežití. Fakta přitom ukazují, že většinou je opravdovým důvodem zániku jiná civilizace. Římskou civilizaci, pravda, už s podlomeným zdravím, dokonce vyvrátili barbaři, tedy takzvané necivilizované národy. Nedaleko od nás, na Ukrajině, zuří opět válka civilizací. Je naprosto bláhové se domnívat, že jde pouze o územní ukrajinsko-ruský spor, do kterého nám vůbec nic není. Pokud Západ (spolu s Ukrajinci) tuto válku prohraje, vznikne na hranicích naší civilizace obrovský problém. A to je daleko důležitější než desítky miliard, které Česko zatím investovalo do ukrajinských uprchlíků, zbraní, výcviku vojáků a humanitární pomoci.

Před několika dny jsem si přečetl vyjádření nově zvoleného generálního ředitele České televize Jana Součka, že chce, aby „ČT ve vysílání tematicky rozkrývala motivace antisystémově naladěných občanů“. Úspěšný a bohatý podnikatel Marek Španěl se zase rozhodl investovat do toho, aby podpořil možnosti svobodně šířit nejrůznější informace. I ty menšinové, které někomu nevoní a někdo je označuje přímo za dezinformace. V rozsáhlé stati napsal, že je to důležitá ochrana svobody a demokracie, o kterých si myslí, že mohou být jinak v ohrožení. Souhlasím s tím, že svoboda by měla být svatořečena a trestat lidi za vyslovení názoru je nesprávné (pokud někdo nenavádí k násilí či zločinu). Když někdo říká, že Rusko vede spravedlivou válku proti ukrajinským nacistům a že Vladimir Putin je vysoký muž s kadeřavými vlasy, je to jeho věc. I když je to pitomost. Důležité je, zda tuhle či jinou pitomost každý rozpozná. A to se bohužel neděje a dít nebude.

Text vyšel také jako úvodní nového Reflexu, který si můžete zakoupit v našem Ikiosku >>>

Reflex 24/2023