nahoru
Premium Komentáře

Bohumil Pečinka: Deset pokušení Petra Pavla. Několik rad novému prezidentovi, jak nezešílet

Bohumil Pečinka 9. března 2023 • 11:00
Petr Pavel
Petr Pavel
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Nový prezident a jeho okolí budou vystavováni řadám pokušení. Tady jsou některá z nich.

1) Všeobecná očekávání spojená s nástupem nové hlavy ­státu jsou velká a připomínají éru TGM. V takové atmosféře i silnější povahy musí propadnout představě o vlastní vyvolenosti. Současně platí úměra: čím déle prezident pobývá ve starém sídle českých králů nad Vltavou, tím spolehlivěji se jeho mysl pře­vtěluje do podoby jeho před­chůdců. Lidově řečeno, začne mu strašit. Vyrobit očkovací látky na tento ­virus se nepodařilo zatím ni­komu. Jak ale říkal Jára Cimrman: ­Někdo s tím jako první začít musí.

2) Velkou přidanou hodnotou v prezidentské kampani byla generálova manželka Eva. Na budoucím prezidentském páru bylo vidět, že se mají skutečně rádi a nebojí se to dát najevo. Z velké výhody se však přes noc může stát velký handicap. Prezidentské manželky čas od času zešílejí z té majestátnosti kolem a změní se v aktivistické semetriky, které budou chtít na Hradě uplatňovat vzorce domácího chování. Václavu Havlovi to například zničilo pověst v posledním funkčním období. V tom Petru Pavlovi žádný zákon nepomůže.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější