nahoru

Viliam Buchert: Velvyslanec Stropnický i jeho syn Matěj dělají radost zločincům v Kremlu a Babišovi

Viliam Buchert 21. ledna 2023 • 18:00
Viliam Buchert: Velvyslanec Stropnický i jeho syn Matěj dělají radost zločincům v Kremlu a Babišovi
foto: Foto Aha! – Marek Pátek, CNN Prima News, ara

Velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický je buď hloupý nebo navedený. Jinak se jeho nedávná schůzka na půdě naší ambasády v Tel Avivu, které se zúčastnil i Žarko Jovanovič, jeden z nejvýraznějších propagandistů proruské scény v Česku, nedá vysvětlit. Stalo se tak v době, kdy Stropnického „šéf“ Andrej Babiš v kampani slibuje vyjednat mír na Ukrajině a tím rovněž nahrává postojům Kremlu. Mezitím Stropnického syn Matěj, někdejší pseudolevicový politik a aktivista, zorganizoval petici Mír a spravedlnost, mezi jejíž petenty je rovněž mnoho šiřitelů ruských představ o tom, jak to má na Ukrajině skončit. Je to náhoda, že Stropničtí se ocitli na tak bizarní straně politického spektra?

O Martinu Stropnickém uvažovalo hnutí ANO (alespoň to tak popisuje sám Andrej Babiš) jako o možném kandidátovi na prezidenta. Ovšem Stropnického ambice se utopily v milostných pletkách, do kterých se zamotal. Budiž, to je jeho osobní věc. Ovšem osobní věcí není jednání na půdě českého velvyslanectví v Izraeli, protože ambasador v cizí zemi zastupuje zájmy České republiky a vlády. K tomu v žádném případě nemůže patřit schůzka s Žarkem Jovanovičem, předním představitelem proruské scény u nás. Stropnického chování je ostudné a měl by být ze svého postu odvolán. Diplomatický problém směrem k Izraeli z to nebude, protože jeho nástupkyně Veronika Kuchyňová Šmigolová už souhlas izraelské strany obdržela a původně měla nastoupit na tento post v létě.

Velvyslanec Stropnický, který je už léta v „područí“ Andreje Babiše, tím nepřímo napomohl v kampani svému stranickému šéfovi. Ten nechal oblepit zemi billboardy s tím, že on je „diplomat“ (co všechno tak vytížený člověk dokáže stihnout, že?) a že přispěje na rozdíl od vojáka Petra Pavla k míru na Ukrajině. Je to samozřejmě bluf, protože Česko u žádných jednání nebude hrát nějakou podstatnou roli. Ale proč se Stropnický právě teď sejde s proruským aktivistou, který měl v Izraeli po boku i poslance SPD Jana Hrnčíře, jehož strana také koketuje s Ruskem a o podporu v druhém kole voleb ji žádá právě Babiš? Je to jen shoda okolností, že se něco takového odehrálo právě teď? Těžko podobné variantě věřit.

A co Duch svatý?

Naprosto bizarní je pak vysvětlování Stropnického a dalších lidí, za jakých podmínek se vlastně schůzka v Tel Avivu uskutečnila. Trvala dvě hodiny (to je dost dlouho) a zorganizoval ji David Bohbot, který je vlastníkem firmy Masada Security Solutions. Ta o sobě uvádí, že je oficiálním konzultantem zástupců izraelského zbrojního průmyslu a výcvikových středisek v Izraeli. Bohbot se ale angažuje i ve straně Trikolora, která, jistě další náhoda, také podpořila Babiše v boji o Hrad. 

Stropnický ke schůzce Deníku N řekl: „Nemohu mít přehled o tom, kdo působí v dezinformační sféře u nás. Neověřoval jsem si minulost a aktivity své návštěvy.“ Takže dezinformátor? U velvyslance? Kdyby dorazil Mussolini, tak se o to také nebude Stropnický zajímat? Hrnčíř z SPD to pak ještě korunoval. Potvrdil, že na schůzce v Tel Avivu byl i Žarko Jovanovič. „Nebyl jsem rád, že se tam objevil, ale nemohl jsem to ovlivnit, že tam bude. Vím, že nás nemá rád a hodně škaredě se o nás vyjadřuje, co jsem viděl na sociálních sítích,“ uvedl pro iDNES.cz Hrnčíř. Fantazie! Hrnčíř není rád, že se někdo, kdo jeho stranu pomlouvá, s ním objeví na schůzce u velvyslance kdesi daleko od domova. Přitom jeli spolu do Izraele. Po Babišově průhledném triku s Jezulátkem, se dá teď očekávat, že na jednání u Stropnického seděl ještě Duch svatý.    

Paníze, kalkul nebo hloupost?

To ale není jediná pomoc ze strany Stropnických v kampani expremiéra. Levicový aktivista Matěj Stropnický, syn pana velvyslance, je jednou z hlavních postav iniciativy a petice Mír a spravedlnost, která tvrdí, že si „klade za cíl vrátit do české veřejné debaty o válce na Ukrajině požadavek příměří a míru“. Každý chce mír. I Babiš po něm v kampani volá. Ovšem kdyby teď na Ukrajině zavládlo příměří, tak by se to rovnalo vítězství Ruska, protože okupuje část území sousedního státu. Na to Ukrajinci nemohou přistoupit. 

A skutečně chce někdo v Česku něco podobného? Neznají snad tito lidé historii našich Sudet? Mají Ukrajinci ustoupit putinovskému zlu a vzdát se části své země? To by nahrálo zločincům v Kremlu. O míru ať si rozhodují Ukrajinci, ne strejdové v Česku. Proč ale někteří lidé u nás postupují tímto způsobem bez ohledu na české národní zájmy? Jsou v tom peníze, politický kalkul, nebo jen nekonečná hloupost?
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější