nahoru
Premium Komentáře

Národ přisuzuje prezidentovi nemístné kompetence. Nezaděláváme si na ústavní krizi?

STANISLAV BALÍK 23. prosince 2022 • 11:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
Depositphotos.com

Ano, zaděláváme, a to hodně intenzívně. Bohužel to plyne z logiky mediálního provozu a ze samotné přímé volby prezidenta.

Zkusme si představit ideální svět, kde se budou kandidáti, novináři, organizátoři kampaní a debat striktně držet pouze současného vymezení prezidentských pravomocí. Jak by taková kampaň a debaty vypadaly? Kolik voličů by dokázaly dostat do varu spory o tom, jakým způsobem a koho by nový prezident vybral na post ústavních soudců či předsedy Nejvyššího soudu? Koho by zajímalo, jak moc zdrženlivý má být prezident při vetování zákonů nebo při jmenování profesorů? Asi by to přitáhlo jen pár fajnšmekrů ústavních právníků a politologů. A ti o výsledku voleb zcela jistě nerozhodují.

I proto vypadá kampaň tak, jak vypadá. Točí se v ní témata jinak řešená v parlamentních volbách – daně, důchody, ekonomika, krize, energie, vzdělávání... Těžko říct, jestli ale mají kandidáti reálnou možnost takovou kampaň nevést, když třeba alespoň jeden z nich ji vede. Oni jej přece nemohou nechat vyrůst v očích voličů jako jediného, koho zajímají problémy „našich lidí“.

Jiná věc je, že mnozí kandidáti si skutečně myslí, že budou čímsi jako stínovým premiérem/premiérkou. Že budou chtít vládě a premiérovi vstupovat do jejich hájemství, čímž budou jenom zvyšovat napětí v politickém systému. V kampani totiž slibují věci, které se nebudou mít ani po případném zvolení jak prosazovat.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější