nahoru
Premium Komentáře

Koruna je příliš silná. Hrozí Česku pád měny a nová krize?

Pavel Páral, inb 22. listopadu 2022 • 14:00
Koruna je příliš silná. Hrozí Česku pád měny a nová krize?
foto: Tomeš Michael / E15

Obří japonská investiční banka Nomura označila Česko spolu s Maďarskem a Rumunskem za země s vysokým rizikem vzniku měnové krize. V Česku, které prošlo měnovou krizí v roce 1997, to samozřejmě vyvolává obavy. Měnová krize znamená prudké oslabení kurzu měny a následný pokles ekonomiky. A to v situaci, v jaké nyní žijeme, vypadá příšerně. Ale panika není na místě, i když s kurzem se cosi dít brzy bude muset. Jeho současná úroveň je těžko udržitelná z řady důvodů.

Situace je nicméně zcela jiná, než byla před čtvrtstoletím. Česko není mladou rozvojovou zemí, ČNB má stále obří balík devizových rezerv z dob devizových intervencí mezi roky 2013 a 2017, kdy držela kurs k euru nad 27 korunami tak, že vykupovala na trhu devizy. A na rozdíl od tehdejší doby je kurz české měny plovoucí, takže se mění průběžně na základě nabídky a poptávky po devizách. Jenže je plovoucí s omezením, které mu dala Česká národní banka, která ho intervencemi drží zhruba na úrovni 24,50 za euro, a momentálně je koruna ještě o trochu tvrdší. ČNB nyní používá kurz jako nástroj boje s inflací místo stahování peněz z oběhu pomocí zvyšování úrokových sazeb. Funguje to podobně. ČNB prodává eura za koruny, které tak stahuje z oběhu. A k tomu udržuje nízké ceny dováženého zboží, což je užitečné zejména v případě plynu a ropy. To brzdí růst domácích cen.

Ale má to zároveň svůj rub, zejména v případě, kdy i tak je naše inflace podstatně vyšší než u našich eurových sousedů, což platí v případě všech vyspělých ekonomik západní Evropy, i přes aktuální mírné zpomalení zdražování v Česku. Rozdíl za celý rok v průměrném růstu cenové hladiny bude asi osm až deset procent. Pro občana je to fajn, protože koruna tak nenápadně, ale zato citelně posiluje a kupní síla jeho výplaty je nyní v Německu či Rakousku vyšší. Proto mu tamní nákupy oproti nákupům v tuzemsku přijdou o dost výhodnější.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější