nahoru

V Izraeli budou už páté parlamentní volby za poslední čtyři roky. Jak se na to dívat?

STANISLAV BALÍK 25. července 2022 • 18:10
Premiér Benjamin Netanjahu ve volební místnosti v roce 2021 - ilustrační snímek
Premiér Benjamin Netanjahu ve volební místnosti v roce 2021 - ilustrační snímek
• foto: 
Reuters

Pětkrát za čtyři roky je skutečně hodně. Můžeme mít proto dojem obrovské systémové krize, která volá po ústavní a volební reformě. Když se ale podíváme na delší časová okna, spatříme mírně upravený obraz. Za posledních dvacet let proběhly troje volby po celém čtyřletém funkčním období, což také není úplně málo – dění posledních let tedy nemusí být projevem systémové vady.

Izrael občas experimentuje s nastavením ústavního či volebního systému. Například v letech 1996–2001 občané přímo volili premiéra. Neosvědčilo se to. Uzavírací klauzule byla dlouhou dobu jen jedno procento, postupně se pak v několika vlnách zvýšila na dnešních 3,25 procenta. Přesto nedošlo k poklesu počtu parlamentních frakcí, ale naopak k nárůstu – bývalo jich deset, zatímco po posledních volbách je jich třináct. Některé z oněch třinácti stran jsou navíc ještě předvolebními koalicemi.

Přes všechny reformy zůstává ale základní jistota, a sice že je používán poměrný volební systém. Izrael je koneckonců zemí, pro niž je poměrný volební systém vhodný – fragmentovaná společnost, řada různých společenských štěpení.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější