nahoru

Karel Steigerwald: Vyceň zuby, Západe! Putin už je ukázal

Karel Steigerwald 15. března 2022 • 06:00
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Marek Douša

Co Putinovi přepadení Ukrajiny vynese? Přijde o život, nic víc. Kdyby ho chytili na Západě, byl by na tom lépe. Tam dávají jen doživotí, zabíjení zločinců už dávno nepěstují. Chytí ho ale v Kremlu a dají ho rozsápat medvědy. Takový je tam zvyk. Padlým carům vede se zle. Carský trůn v Kremlu je lákavá kořist. Kdo se jí zmocní, získá nesmírné bohatství, oslňující moc a rozkoš, že může jako domnělý pán světa komukoliv zatancovat na břiše kozáčka. Čtenář jistě chápe, že „medvědi“ je přehnaná, ale trefná nadsázka. I tancování kozáčka sedí. Stalin, když se chtěl v politbyru pobavit, přikázal Chruščovovi „tancuj, Chochol“. „Chochol“ byla posměšná přezdívka Ukrajinců, která se teď všem v Kremlu vzpříčila v hrdle. Chruščov později, když už byl mírotvůrcem, vysvětlil tu potupu realisticky. Pravil, když Stalin řekl tancuj, rozumný člověk tancuje.

Až za hrob

Nyní je Putin milovaný vítěz, brzy ho budou nenávidět. Nic z toho, co slibuje, po válce nesplní. I kdyby ji vyhrál, bude to Pyrrhovo vítězství. Ruské federaci přibude na Ukrajině asi čtyřicet miliónů nepřátel až za hrob. Takové zemi vládnout je peklo. Rusům by přibylo i rozsáhlé, jimi zdevastované území, jehož rekonstrukce bude polykat ruské zdroje mnoho let. Výnos z okupace bude záporný. Ostatně byl takový v každé zemi, kterou Rusové dobyli.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější