nahoru

Nové jablko ve smartphonovém sadě: iPhone 13

Jan A. Novák 24. září 2021 • 14:00
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Marek Douša

Podzim je každoročně čas sklizně jablek, letos se ale urodilo i pár nakousnutých, když kultovní výrobce představil své nové produkty: hodinky Apple Watch Series 7 a iPad 9. Generace, a hlavně smartphone iPhone 13. Jaké jsou?

I tentokrát se vyskytuje v několika verzích: iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. Podle webu výrobce se novinky na českém trhu objeví 24. září.

Designem se novinka od iPhone 12 moc neliší – a podle některých komentátorů jsou i technologické inovace oproti předchozímu modelu méně výrazné, než tomu bylo dříve při uvádění nových iPhonů; spíš mírný pokrok v mezích zákona než revoluce.

Čipová krize

Společná všem verzím přicházejícího iPhone 13 je asi nejvýraznější technologická inovace v podobě procesoru A15 Bionic společnosti TSMC. Ta tvrdí, že jde o nejrychlejší smartphonový čip na světě. Má šest jader a je vyrobený 5nm technologií.

Srdce mobilu ovšem současně může být i jeho Achillovou patou, protože ani TSMC se nevyhnula současná mikročipová krize. Společnost nedávno oznámila, že v důsledku zvýšené poptávky a nutnosti obrovských investic do rozšiřování výroby zvyšuje ceny o desítky procent, přičemž k odběratelům přistupuje selektivně. Jak konkrétně to postihne Apple, se tedy neví.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější