Zvolit nejmenšího ko..ta? Snadný úkol, nabídka je velká.

Zvolit nejmenšího ko..ta? Snadný úkol, nabídka je velká. Zdroj: E15, reflex.cz

Bohumil Doležal: Občanský test podle MFD. Zkuste si to taky!

Mladá fronta Dnes jsou poměrně svérázné noviny: z toho, co jsem zažil, mi nejvíc připomínají tiskoviny z let 1940-45. Hned to ovšem musím opravit: Za prvé, to byla docela jiná doba a nedá se to srovnávat. A za druhé, já zmíněné tiskoviny znám jen z časového odstupu: v době, kdy vycházely, jsem ještě neuměl číst. Dnes už to štěstí nemám.

V pátek MFD přinesla výsledky pozoruhodného průzkumu, který pro ni pořídila u voličů kandidujících stran agentura Median. Připadá mi podnětné, abych se ankety taky dodatečně zúčastnil a zjistil si, s kým bych se nejspíš shodl a kam vlastně patřím. Otázky a své odpovědi uvádím. Zkuste si to se mnou!

1. Úpadek naší společnosti může být zastaven pouze prosazením tvrdších zákonů. - Ještě jsem neklesl tak hluboko, abych si to myslel.

2. S vývojem naší republiky jsem spokojen. - Proboha! Jak vás něco takového mohlo napadnout!

3. O své stáří by se měl především postarat každý sám. - Dovolíte mi aspoň, aby mi při tom občas někdo pomohl?

 

4. Morálka dnešní doby mi připadá příliš uvolněná. - Nesvádějme to na žádnou morálku. Příliš uvolnění jsme my sami.

5. Členství ČR v Evropské unii mně osobně přináší nové možnosti. - Věřím intenzivně, že jo. Bude těžší nás schramstnout jako v minulosti.

6. Členství v NATO je pro nás prospěšné. - Dtto.

7. Náš národ se musí postarat sám o sebe, nikdo nám moc nepomůže. - Zajímavý experiment. Ještě nikdy se nám nepovedl. A řekl bych, že nikdy nikomu.

8. Trh by měl být omezen zásahem státu. - Jak kdy. Mimochodem, tyhle starosti vám zrovna teď závidím.

9. Důvěřuji současné vládě. - Sláva. Konečně se mohu solidarizovat s národem! Vládě stejně jako já nedůvěřuje dokonce ani 40 % voličů ANO.

10. Stav našeho životního prostředí je velmi vážný. - Jistěže. To je vždycky všude.

11. Souhlasím s výstavbou jaderných elektráren u nás. - Záleží na tom, kdo je bude stavět.

12. Svojí účastí ve volbách můžu osobně ovlivnit další vývoj v naší zemi. - Budu se snažit, abych tomu uvěřil. Jde to ztuha. Ale mám ještě tři neděle času. Potřebuji už jen pár maličkostí. Např. mít koho volit.

Politolog Kubáček MFD řekl, že volby budou pro mnohé volbou z nutnosti nejmenšího zla. Vypadá to, jako by na nás čekal úkol zvolit si nejmenšího ko..ta. Úkol je snadný, nabídka bohatá. Člověk se jen stydí něco podobného dělat. Ale třeba ještě není až tak zle.