nahoru

Bohumil Doležal: Jak se vyrábí předvolební idyla

Bohumil Doležal 19. září 2021 • 17:50
Bohumil Doležal: Jak se vyrábí předvolební idyla
foto: ČTK

Ještě před půl rokem to vypadalo, že Nové pořádky Andreje Babiše, Miloše Zemana a dalších budou mít docela problém. Dnes je tomu jinak.

Prezidentův mluvčí Ovčáček udělal energickou tečku za zdravotní krizí svého nadřízeného: vyšetření v nemocnici nezjistilo žádné problémy, které by ho ohrožovaly na životě. Je to poměrně široké vymezení. Kdesi v mé oblíbené knížce Osudy dobrého vojáka Švejka je řeč o lékařském posudku, v němž se praví, že vyšetřovaný na tom sice není mentálně úplně nejlíp, ale jeho stav umožňuje vykonávání všech významných úředních funkcí; formulace pana Ovčáčka umožňuje i daleko optimističtější výklad. Berme to tedy tak, že (zatím) je po problému.

Psal jsem tu o volebních modelech z poslední doby, které jsou čím dál stejnější, rozdíl je jen v tom, o kolik vede pan Babiš. O klíčových tématech, která babišovská média předkládají („Ne“ ilegální migraci!, Braňme své domovy se zbraní v ruce!) a účastníci klání si je nechávají vnutit (někteří se přitom krapet stydí). Nikdo se neptá, zda mezi „nepřizpůsobivé“, co ohrožují naše domovy, nepatří náhodou i pp. Babiš a spol., kteří dokázali pořádně zdevastovat politiku a zatím k tomu ani nepotřebovali užít zbraně.

Samotné volby se přitom blíží a ANO dokáže být ve finále dost vynalézavé. Čtvrteční poslanecké interpelace, poslední před volbami, šikovně využilo k tomu, že před zaskočenou opozicí (tím nemyslím KSČM a SPD, ty, řekl bych, zaskočeny nebyly) naorganizovalo svému předsedovi dokonalou předvolební exhibici.

Vzniká otázka: k čemu je nám, tj. nynějšímu establishmentu, politické opozici i nám všem, kteří na to užasle hledíme, vlastně demokracie? Panu Babišovi zjevně překáží, ale jak právě znovu na malém příkladě předvedl, dovede si s ní poradit. Ti ostatní (opozice, média, veřejnost) ji, jak to vypadá, nepotřebují.

A pan Babiš si s ní dovede poradit hlavně a především proto, že my ostatní ji vlastně až tak moc nepotřebujeme. To mne vede k otázce, co se panu Babišovi mělo říci při těch posledních interpelacích. Vrátím se k ní příště.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější