nahoru

Dostálová se chtěla zachovat jako cynická a krutá macecha. Její jednání ukazuje pravou tvář ANOsekty

Jiří Štefek 7. července 2021 • 17:00
Klára Dostálová
Klára Dostálová
• foto: 
Úřad vlády ČR

Taková cynická a bohužel zcela promyšlená zhovadilost, kterou chystala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, se může stát snad jen v České republice. Dostálová totiž plánovala, že lidem z jižní Moravy, jejichž domovy zpustošilo nedávné tornádo, pokrátí státní příspěvky na jejich obnovu, a to jen proto, že tito postižení čerpají další finance z vyplacených pojistek či veřejných sbírek. Nakonec se tak nestane, ale humbuk okolo celé záležitosti v plné nahotě ukazuje mimořádně odpudivý a odlidštěný přístup k výkonu veřejné moci u značného množství politiků Babišova hnutí ANO.

Celá kauza vznikla, když do médií prosákla zpráva o „velkorysé pomoci státu“ obětem tornáda, ale vládní činitelé jaksi zapomněli doplnit, že příslušné vládní nařízení hovoří i o tom, že pomoc z veřejných peněz se lidem pokrátí o částky, které jim zaplatí pojišťovny a také o dary veřejné sbírky. Jinými slovy: ti, kteří si pojistili majetek a starali se o něj, měli od státu dostat o to méně. Přestože se premiér Andrej Babiš a jeho ministryně Alena Schillerová a právě i Klára Dostálová chlubili, jak lidem pomohou a kolik toho dostanou, tak vláda ještě na konci června jednomyslně (!!) přijala usnesení, které tuto pomoc zmíněným lidem oklešťuje. A když na to sami lidé upozornili, obě Babišovy ministryně tvrdily, ať nepanikaří a že jsou to lživé informace.

Když se pak ukázalo, že to lživé informace nejsou, začala Klára Dostálová krkolomně vymýšlet historku, že za to mohou její podřízení a že to bylo vše špatně vykomunikováno. Server Neovlivní.cz však přinesl zprávu o tom, že úředníci ministerstva pro místní rozvoj uvedli, že ministryně o podmínkách moc dobře věděla, protože jejich rámec sama nastavovala. „Není pravda, že to byli úředníci. Podklady pro vládu se připravovaly podle politického zadání. Pokyn ministryně zněl: podporu dostanou jen ti, kteří neměli pojistky nebo jim nepokryje škody a také ti, kteří nevyužili peněz z darů,“ uvedl pod podmínkou anonymity pro Neovlivní.cz jeden z podřízených Kláry Dostálové.

Díky hlasitému nesouhlasu veřejnosti nakonec došlo k opravě příslušného nařízení a lidé s pojištěným majetkem nebo ti, kteří čerpali či čerpají prostředky z veřejných sbírek, nakonec o peníze od státu nepřijdou. Nicméně tato situace plně dokresluje, jak politici ANO přistupují k řešení vážných a lidsky velmi nepříjemných záležitostí. Jak se snaží za každou cenu ušetřit i na lidech, kterým živel zničil majetek. Jak ledabyle (či naopak záměrně??) zpracovávají příslušné dokumenty (nebo čtou je vůbec?), na jejichž základě má lidem plynout pomoc. Jak se zbavují zodpovědnosti za své chyby a svalují je na druhé. Osobní sebereflexe je u nich nulová. Je to velice tristní a smutný obrázek.

Pro volební stratégy to jsou nepříjemné okamžiky. Klára Dostálová bude volebním lídrem ANO v Královéhradeckém kraji. Ve své vládní funkci přitom nepředvedla vůbec nic, a na co sáhla, to zpackala. Nyní to korunovala takovým kiksem. Dobře, omluvila se, že došlo k omylu a bude napraven. Ale že k němu došlo, je primárně její osobní hrubá chyba. Před podzimními volbami je potřeba opakovat tato a podobná další selhání nejen její, ale i dalších politiků ANO.

Ostatně imperátorský přístup k řešení celé věci byl podtržen i tím, že zástupci ANO ve sněmovně zablokovali opozicí navržený bod programu, aby se okolnosti vzniku a obsahu programu Živel probraly na plénu. Obrázek a vlastní názor ať si každý udělá sám. I když je mi jasné, že nemalou skupinu lidí za pár stovek k důchodu navíc a k tomu dvě ošizené koblihy od jejich slepé věrnosti k ANOsektě neodradí vůbec nic.

Video se připravuje ...
Tisková konference po jednání vlády (28.6.2021)VIDEO ČTK/Blesk

 
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější