nahoru

Nejezděte na Moravu! To nejhorší, co můžete dělat, je vyrazit do tornádem zničených míst, pomáhejte na dálku

Martin Bartkovský 25. června 2021 • 10:00
Video se připravuje ...
Zkáza obce Hrušky z dronu: Takhle tornádo zničilo obec na Břeclavsku
• video: 
Blesk - David Malík

Jižní Moravu zasáhla nebývale tvrdá přírodní katastrofa. Kroupy o velikosti tenisových míčků, vytrvalý déšť a devastující tornádo silně zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko, kde srovnaly se zemí několik obcí. Českem se ve stínu toho zvedla velká vlna solidarity. Kromě finančních a hmotných darů lidé chtějí na místo vyrazit osobně a pomoci. To je ale chyba, nedělejte to!

Řada lidí chce osobně pomoci odklízet trosky či rozdávat potraviny. Momentálně je to ale to nejhorší, co mohou udělat. Situace je v zasažených oblastech velmi vážná, pod sutinami domů se stále mohou nacházet lidé a je klíčové, aby hasiči a záchranáři měli klid na práci, kde rozhodují vteřiny. Nejezděte proto na vlastní pěst do oněch míst. I když to myslíte dobře, pravděpodobně byste překáželi.

Neberte si to osobně. Ta reakce je přirozená pro každého empatického člověka. Navzdory rozsahu škod je pomoc v zasažených oblastech nyní dostatečná. Na místo bylo vysláno velké množství záchranářů, hasičů i policistů. Operuje tam také armáda. Ti mají všechno potřebné k tomu, aby situaci v obcích zajistili a hlavně chránili životy, zdraví a majetek jejich obyvatel.

K tomu, abyste se oblasti vyhnuli, vyzývá i jihočeský hejtman Jan Grolich. Zároveň ale zdůrazňuje, že vaše pomoc bude potřeba v následujících dnech. Zachovejte proto klid, odpusťte si „hurá akce“ a pomáhejte tak, aby to mělo smysl. Stejně tak apelují na lidi starostové Břeclavi a Hodonína.

Momentálně můžete pomoci finančně. Seznam prověřených účtů najdete v tomto článku. Do jedné ze sbírek už lidé od včerejší noci poslali přes 15 milionů korun. Finančním darem tedy rozhodně nic nezkazíte. Zapojit se můžete také do materiálních sbírek a darovat např. oblečení, nářadí či stavební materiál. Kontaktujte dobročinné organizace z regionů či spolky na Facebooku, nabídněte svou pomoc a počkejte, až o ni někdo požádá.

Pokud opravdu chcete vzít auto, montérky a lopatu a vyrazit na Moravu pomoci, je to dobře, ale prozatím seďte doma. Silnice jsou ucpané, armáda a policie oblasti uzavírá, aby zabránila rabování. Vaše pomoc bude rozhodně potřeba, ale až v příštích dnech. Nabídněte se místním sdružením a organizacím, případně počkejte na veřejnou výzvu. I když to myslíte dobře, zbrklou akcí byste k řešení situace nepomohli, spíš naopak. Dobročinnost není závod, bude ji potřeba dlouhodobě.

Video se připravuje ...
Tornádo v Lužicích na HodonínskuVIDEO Facebook/Eric Nopest

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější