nahoru
Premium Komentáře

Co se odposlouchávaní nedozvědí: Policie si suší odposlechy, které měla zlikvidovat

Dušan Šrámek 25. června 2021 • 12:20
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Marek Douša

Policie je podle trestního řádu povinna po třech letech zničit záznamy o každém odposlechu, při kterém nebyly zjištěny skutečnosti významné pro trestní řízení. Unie obhájců ČR ale zjistila, že policie tuto povinnost neplní.

Prakticky to znamená, že má po neomezenou dobu přístup k informacím, které může libovolně zneužívat, ačkoli z nich nevyplynulo žádné nezákonné jednání. Za období let 2013 až 2019 bylo ukončeno průměrně 6363 odposlechů ročně. Z toho informace získané ve 14 procentech úkonů nebyly v trestním řízení využity, v těchto případech by pak bylo možno dané úkony považovat za neefektivní, vyplývá z analýz odposlechů, které zpracovává Policejní prezídium. Jedná se celkem o 6146 záznamů o odposleších, které by měly být zničeny. „Policejní orgán v uvedeném období ale nezničil ani jeden takový záznam o odposlechu. Nikdo ani nevede evidenci udělených souhlasů se zničením záznamů odposlechů, a dokonce ani neprovádí zvláštní kontrolu plnění těchto povinností,“ kritizuje současnou praxi člen vedení České advokátní komory a Unie obhájců ČR Petr Toman.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější