nahoru
Premium Komentáře

Nad Běloruskem přituhuje. Lukašenko únosem letadla dává signál, že se neštítí ničeho

TOMÁŠ VLACH 26. května 2021 • 18:15
Raman Pratasevič
Raman Pratasevič
• foto: 
Profimedia.cz

Běloruského opozičního novináře Ramana Prataseviče znepokojil při nástupu do letadla směřujícího z řeckých Athén do litevského Vilniusu chlapík, který si pokoušel vyfotit jeho doklady a vzápětí zmizel. Během přeletu nad běloruským vzdušným prostorem pak donutila stíhačka MiG-29 stroj společnosti Ryanair přistát v Minsku pod záminkou, že je v letadle bomba. Prataseviče zatklo komando tajné služby KGB a odvezlo do minského vězení.

Jde fakticky o únos, kde okolnosti jsou však více než logické. Když stejnou linkou letěla krátce předtím opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská, Lukašenkovu režimu to bylo ukradené. Je naopak rád, že ji před necelým rokem vyvezl ze země v rámci úsilí vyhnat či zavřít každého, kdo by mohl být potenciálním lídrem protestujících mas.

Jenže lídra v Bělorusku do určité míry nahrazuje komunikační síť Telegram, která vzhledem ke své nenáročnosti může fungovat přes proxy servery, když úřady vypnou internet. Na Telegramu totiž funguje kanál Nexta, jenž loni během demonstrací vyšel z role komunikačního média a stal se koordinátorem protestů.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější