Video placeholde

Je jedno, proč chtěl jet Hamáček do Moskvy. Tato vláda neměla už dávno vládnout, říká Miroslav Kalousek

„Místopředseda vlády Jan Hamáček musí skončit a s ním i celá vláda,“ reagoval Miroslav Kalousek na novou vládní aféru, kdy podle serveru Seznam.cz měl jet do ruské metropole „vyměnit“ kauzu Vrbětice za milion vakcín Sputnik. Nezáleží na tom, co chtěl nebo nechtěl Hamáček v Moskvě obchodovat, on tam vůbec jezdit neměl,“ řekl. Je opatrný v nadužívání termínu „velezrada“, ale podle něj Jan Hamáček ohrozil české národní zájmy. Na argument Marka Stoniše, že tato vláda neměla vládnout už několik týdnů už jen proto, že nemá ve sněmovně většinu, ve zkratce reagoval: „V nadsázce řečeno, naše země by se měla lépe, kdyby tato vláda nikdy vládnout ani nezačala,“ řekl bývalý ministr Kalousek. Celý rozhovor, který jsme natáčeli ještě předtím, než Hamáček na tiskové konferenci oznámil, že bude Seznam žalovat o 10 milionů, najdete ve videu v úvodu článku.

Šéfredaktor Reflexu Marek Stoniš na to reagoval, že celou moskevskou aféru považuje za nešťastnou, protože se dnes začne řešit, jestli má pravdu Jan Hamáček, nebo novináři, ale tím se překryjí hlavní problémy této země, které zůstávají za Babišovou vládou – nezvládnutá pandemie covidu, rozvrat veřejných financí atd. „Jistě, opozice nemá žádný důvod, ani morální, aby této vládě okamžitě nevyslovila nedůvěru,“ reagoval Kalousek.

„Zatímco ministr zahraničí a vnitra Hamáček nakonec do Moskvy nejel a žádný obchod neuzavřel, tak minulý týden vyrazil předseda Pirátů Bartoš za prezidentem Zemanem a po setkání s ním oznámil, že Piráti nejsou nakloněni vyslovení nedůvěry vládě. „Na mě to působí dojmem, že Zeman tím vypověděl podporu Babišovi a slíbil Bartošovi, že jej bude po případných vítězných volbách koalice Piráti/STAN jmenovat premiérem, i když byl k variantě zatím skeptický.“

Kromě kauzy Jana Hamáčka se aktéři dnešního dílu Reflexí věnovali také zprávě ratingové agentury Moody´s, která varovala před možným snížením ratingu České republiky kvůli narůstajícímu deficitu českých veřejných financí. „Bohužel, problémy, které způsobila tato vláda, bude muset řešit ta příští a ta kvůli tomu populární rozhodně nebude,“ řekl Kalousek.Reflexe Miroslava Kalouska a Marka Stoniše je pravidelný pořad, ve kterém šéfredaktor Reflexu debatuje s matadorem české polistopadové politiky o všem, co se děje kolem nás. Sledujte a poslouchejte každý týden na webu reflex.cz, redakčním Youtube kanále a všech hlavních podcastových platformách.