
Symbolem se stalo zrušení twitterového účtu dosluhujícího prezidenta i snaha demokratických zákonodárců odvolat procesem impeachmentu Trumpa z prezidentské funkce. Demokraté v čele s předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou nejprve tlačili na viceprezidenta Mikea Pence, aby využil pozapomenutý dodatek k Ústavě USA, který umožňuje viceprezidentovi, aby při souhlasu většiny ministrů prohlásil prezidenta za neschopného vykonávat úřad a sám ho v Bílém domě nahradil. Tenhle plán demokratům neprošel.
Viceprezident Mike Pence se sice ve finále sčítání výsledků prezidentských voleb nejprve odmítl podvolit Trumpovu požadavku, aby využil sporný výklad volebního zákona a změnil volební výsledky v některých státech, a za to si u tvrdého jádra trumpovců vysloužil nálepku zrádce. Na druhou stranu nevyslyšel demokraty a odmítl Trumpa odvolat pro jeho údajnou nepříčetnost, protože i to by podle něj vypadalo jako ohýbání práva.
Vyloučit z voleb
Demokratičtí poslanci proto následně narychlo „ušili“ ústavní žalobu, zvanou impeachment, která už byla v rychlém tempu odhlasována ve Sněmovně reprezentantů, kde se k ní připojila i menší část republikánů. Cílem je proto jednak to, aby Trump vešel do dějin jako první prezident v historii, který se musel podrobit impeachmentu hned dvakrát, a pak také to, že se demokraté pokusí v tomto procesu Trumpa odsoudit k zákazu další kandidatury do veřejných funkcí.
Pasáž americké ústavy o impeachmentu totiž zmiňuje možnost souzené osobě zakázat do budoucna výkon veřejných funkcí. K odsouzení je ovšem třeba hlasu dvou třetin senátorů, a to se nemusí povést, navíc není zcela jasné, zda se tahle pasáž vztahuje i na prezidenta, takže někteří demokraté dokonce zvažují alternativní využití zákona z dob po válce Severu proti Jihu. Ten umožňuje odebrat právo kandidovat tomu, kdo se dopustil proti federální vládě rebelie, což by chtěli demokraté také navléct na vyvolání násilností na Kapitolu.