nahoru

Babiš versus Landa: Premiér buď neví, co dělají ministři, nebo o výhodách pro očkované úmyslně lhal

Oldřich Tichý 8. ledna 2021 • 15:00
Landa kritizoval ve Sněmovně postup vlády za koronavirové krize
Landa kritizoval ve Sněmovně postup vlády za koronavirové krize
• foto: 
Blesk - Tonda Tran, Martin Přibyl/herminapress.cz

Veřejná debata o tom, že by očkovaní lidé mohli být v některých životních situacích zvýhodňováni proti neočkovaným, se už plíživě z roviny „zda“ přesouvá do roviny „jak“. Podpůrné hlasy, nebo alespoň souhlasné mlčení zaznívají většinově napříč vládními stranami i sněmovní opozicí. Skoro v té jednotě zaniká, že se proti postavil premiér Andrej Babiš. Co ale znamená Babišovo slovo?

Premiér to jasně řekl v reakci na slova zpěváka Daniela Landy, který ve sněmovně vystoupil s kritikou covidové a očkovací hysterie a hrozícího omezení svobod. „Očkování je dobrovolné. Nikdo nikoho nenutí. My určitě nechceme tady dělat nějaké kategorie občanů, že ten, kdo je naočkovaný, je lepší jak ten nenaočkovaný,“ reagoval Babiš, jenž se ke sněmovnímu slyšení připojil přes webkameru.

Babiš sice nespecifikoval, koho myslí slovem „my“, ale z kontextu jeho vystoupení bylo zřejmé, že hovoří o sobě a vládních kolezích. „Nikdo nebude handicapovat někoho, kdo se nebude chtít očkovat,“ zopakoval ještě jednou, aby svému tvrzení dodal důraz.

Těžko říci, zda premiér jen účelově lhal, když byl před kamerami konfrontován s nepříjemnými argumenty, nebo svá slova myslel vážně. Ve druhém případě by byl ovšem zcela mimo realitu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) jasně a opakovaně řekl, že očkovaní lidé by výhledově mohli mít povoleny některé aktivity, které budou jinak plošně zakázány. Totéž už jako možnost připustil třeba i vicepremiér Karel Havlíček (ANO) a další ministři. Mluví se například o návštěvě hromadných sportovních a kulturních akcí, ale i kin, restaurací, fitness…

Landa, který ve sněmovně tlumočil názor sedmnácti tisíc lidí podepsaných pod peticí Blanický manifest, se Babišových slov ihned chopil: „Tím pádem já vás žádám, paní poslankyně a páni poslanci, dohlédněte na to! Ať pan premiér dodrží slovo. Jasně to řekl – očkování bude dobrovolné, bez jakýchkoli výhod a nevýhod. Tady není co řešit. Snad nejsme lháři, ne?“

Nejsme, ale premiér je, což ukázal už opakovaně. Bude proto zajímavé sledovat, jak vše dopadne v tomto případě. Kdyby se ale dalo někde vsadit na to, že premiér ze svého slibu vycouvá, přihodil bych klidně celou výplatu. A nakonec bych byl vlastně ještě rád, kdybych ji prohrál.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější