nahoru
Premium Komentáře

Bohumil Pečinka: Vláda je mrtvá. Co bude po Babišovi?

Bohumil Pečinka 6. listopadu 2020 • 18:00
Bohumil Pečinka: Vláda je mrtvá. Co bude po Babišovi?
foto: Facebook Andreje Babiše

Nic lépe nepopisuje konec vlády Andreje Babiše, než když se její místopředseda Jan Hamáček dožaduje vytvoření vyšetřovací komise ve věci covidových opatření proti této vládě. Neuplyne navíc den, aby nějaký skandál, prohlášení nebo přešlap Babišovu vládu neoslabily. Co bude den po volbách?

Andrej Babiš měl fantastické politické štěstí, že vládl v letech neustálého hospodářského růstu (2013–2020). Hlavním nástrojem politiky v této době bylo přerozdělování. Babiš a spol. neřešili základní strukturální problémy státu v sociálním a zdravotním systému, které dopadnou na Česko, až Husákovy děti vstoupí do důchodového věku. Jelo se v duchu socialistické představy, že společenské bohatství nevzniká primárně prací a vyšší produktivitou, ale „přerozdělováním zdrojů“. Tento blud dovedený do krajnosti v době komunismu vedl k všeobecnému zchudnutí všech vrstev společnosti.

Co je babišismus?

V Česku se posledních sedm let vyvinul specifický model řízení státu, který je možné označit slovy babišismus. Není to ideologie ani něco, co by mohlo existovat bez Andreje Babiše. Je to systém osobní moci, jenž funguje jen díky napojení byznysových zájmů Andreje Babiše na stát. Když bude dlouhodobě od státu odříznutý, babišismus to fatálně oslabí. Tento systém je možné nejlépe popsat přes dotační a investiční politiku státu. Celá je totiž nastavena ve prospěch firem Agrofertu a Babišových byznysových přátel.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější