nahoru

„Trestně stíhaný estébáku, odstup!“ vyzýval nedávno Babiše. Teď se lékař Blatný stal jeho ministrem

Oldřich Tichý 29. října 2020 • 12:10
„Trestně stíhaný estébáku, odstup!“ vyzýval nedávno Babiše. Teď se lékař Blatný stal jeho ministrem
foto: reprofoto Twitter Jiří Ovčáček

Padesátiletý hematolog Jan Blatný, který vystřídal v křesle ministra zdravotnictví Romana Prymulu, musel projít v posledních dvou letech zajímavým myšlenkovým přerodem. Zatímco dnes se nechal Andrejem Babišem uvést do ministerské pracovny a stal se vzhledem ke koronakrizi klíčovým členem kabinetu, ještě nedávno ozdobil jeho podpis petici za Babišovo odstoupení.

Jméno Blatného a jeho manželky Dany je uvedeno pod peticí "Chvilka pro rezignaci". Tu spustila v únoru 2018 iniciativa Milion chvilek pro demokracii. 

"My, níže podepsaní, pokládáme za nepřijatelné, aby 71 let po komunistickém puči a 30 let po sametové revoluci byl premiérem naší země trestně stíhaný člověk, vedený jako agent StB. Nebudeme dělat, že je to normální. Chceme, aby se Andrej Babiš vzdal funkce!" stojí v petici, kterou do dnešního dne podepsalo více než 438 tisíc lidí.

Zatímco někteří ze signatářů odmítli své jméno na webových stránkách petice zveřejnit a znají je jen její organizátoři, Jan Blatný i Dana Blatná jsou zde uvedeni plnými jmény i s profesí a bydlištěm. "Jan Blatný, Jinačovice, lékař," má mezi petenty pořadové číslo 213 613. Dana Blatná, OSVČ se stejným bydlištěm, je k dohledání o osm míst dříve.

Z informací na webových stránkách petice je možné vyčíst, že manželé Blatní přibyli mezi signatáře v druhé polovině března 2018. Dvě stě deset tisíc podpisů se nashromáždilo do 17. března, o deset tisíc víc jich bylo 19. března 2018. Lékaři patří mezi petenty k šesté nejpočetnější profesní skupině - Babišův odchod jich tímto způsobem požaduje 6 623. Osoby samostatně výdělečně činné jsou s počtem 27 212 dokonce na druhém místě statistik.

Petice Chvilka pro rezignaci, pod níž je mimo jiné i jméno nového ministra zdravotnictví Jana Blatného Petice Chvilka pro rezignaci, pod níž je mimo jiné i jméno nového ministra zdravotnictví Jana BlatnéhoFoto Internet

Jména Jana Blatného i jeho manželky Dany jsou pod peticí za odstoupení Andreje Babiše Jména Jana Blatného i jeho manželky Dany jsou pod peticí za odstoupení Andreje BabišeFoto Internet

 

Jaká změna se v Blatného myšlení udála, že byl nyní ochoten vstoupit do vlády trestně stíhaného premiéra, vedeného jako agent StB? Reflex se ho opakovaně pokoušel kontaktovat na soukromém mobilním telefonu, jehož číslo získal od Blatného kolegů, bohužel marně. Nereagoval ani na zaslanou sms zprávu s prosbou o krátký rozhovor. Dana Blatná sice telefon zvedla, ale odmítla s Reflexem hovořit. "Nezlobte se, ale s médii nebudu vůbec komunikovat. Přeji vše dobré," uvedla pouze a zavěsila.

Dotazy proto redakce zaslala i na oficiální e-mail tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví, úřad však zatím nereagoval. Na tiskové konferenci při nástupu do funkce ministra zdravotnictví Blatný nicméně dostal otázku, zda může svůj podpis pod peticí potvrdit, případně vyvrátit. "Prosím, pod jakou peticí?" zeptal se nejprve ministr. Po zopakování a upřesnění dotazu pak s Babišem za zády pokrčil rameny, zakroutil hlavou a řekl: "Ne."
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější