nahoru

Bohumil Pečinka: Babišova vláda u konce s dechem

Bohumil Pečinka 14. října 2020 • 18:00
Bohumil Pečinka: Babišova vláda u konce s dechem
foto: ČTK, koláž reflex.cz

Tyhle řádky píšu v pondělí večer, na hraně uzávěrky Reflexu. V tuto dobu měl v českých televizích dávno vystoupit ministr zdravotnictví Prymula s projevem o nové strategii boje s covidem. Zatím nevystoupil. Nakonec svůj televizní projev odložil o den.

Důvodem je, že česká vláda se ještě nedohodla, i když průběžně zasedá od rána. Do toho vstupují v přímém přenosu České televize různí experti, kteří sdělují protikladné informace. Šéf České lékařské komory Milan Kubek se dožaduje úplného uzavření společnosti. Naproti tomu Martin Balík, vedoucí lékař pražské Všeobecné fakultní nemocnice, jehož rukama v Česku prošlo nejvíc covid pozitivních pacientů, už v sobotu v rozhovoru pro Právo řekl: „Společnost jsme šíleně vystrašili. Testujeme tisíce lidí denně, stojí to tři čtvrtě miliardy měsíčně a výsledkem je asi 71 pacientů v těžkém stavu. U nás jich je šest, mají spoustu rizikových faktorů, říkám tomu intenzívní obezitologie. Chřipka dokáže být destruktivnější než koronavirus.“

Kůl v plotě

Dále řekl, že největší nebezpečí této krize nejsou nemocní na covid, ale ztráta zdravotnického personálu kvůli překotnému uzavření základních škol. „Po pravdě, zavřených škol se v tomto směru bojíme více než covid pozitivních.“ V pondělí v České televizi pak dodal, že připravované zavření škol by bylo nožem do zad ze strany vlády, protože by se minimálně o třetinu snížily počty covidových lůžek. Tohle je symbolický obraz pomalého rozkladu státu v přímém přenosu. Je to svědectví o tom, že Babišova vláda je součástí řešení celého problému.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku