Prezident lékařské komory Milan Kubek vydal mimořádně naléhavý otevřený dopis

Prezident lékařské komory Milan Kubek vydal mimořádně naléhavý otevřený dopis Zdroj: ctk

Prezident lékařské komory Kubek: Lékaři nosí roušku i dva dny! Je jich potřeba daleko víc
Milan Kubek
Milan Kubek (48), prezident České lékařské komory
Milan Kubek, prezident ČLK
Milan Kubek
12
Fotogalerie

Šéf lékařské komory: Přibývá nemocných i mrtvých, ruší se operace. Je to horší než chřipka

Mají-li zdravotníci zvládnout současnou epidemii, potřebují nutně pomoc zbytku společnosti. „Nedbejte na rady různých ,odborníků‘, kteří zlehčují nebezpečí, o kterém často sami nic neví. Těmto lidem, kteří nenesou žádnou zodpovědnost, většinou nejde o nic jiného než o mediální pozornost. Radím vám, ignorujte je,“ vzkazuje v mimořádně naléhavém otevřeném dopise lidem prezident České lékařské komory Milan Kubek. Reflex jeho výzvu zveřejňuje.

Letos již podruhé vstoupil v naší zemi v platnost stav nouze. V této souvislosti se na vás obracím jako prezident České lékařské komory jménem lékařů s žádostí o pomoc při zvládání současné epidemie covid-19.

Nepodceňujte, prosím, nebezpečí této infekce, která ohrožuje především životy našich starších nebo nemocných příbuzných, přátel a sousedů. Covid-19 je závažnější než sezonní chřipka a ukazuje se, že také častěji zanechává trvalé poškození zdraví, a to i u lidí mladých a jinak zdravých. O důvod víc, abychom byli opatrní.

Aktuální situace způsobená naší letní lehkomyslností a chybnými rozhodnutími vládnoucích politiků je jistě vážná, ale pokud budeme zodpovědní, tak věřím, že je přesto řešitelná.

Roste počet nakažených osob i pacientů, kteří vyžadují hospitalizaci, a to včetně intenzivní péče. Bohužel se zároveň zvyšuje i počet zemřelých.

Přibývá nakažených lékařů i dalších zdravotníků a nemocnice již musely přistoupit k omezování některých plánovaných operací a zákroků, které je možno odložit, aby zůstala zachována dostatečná kapacita pro pacienty s covid-19 i pro ostatní těžce nemocné. Existují totiž i jiné nemoci, na které je možné umřít.

Cílem současných protiepidemických opatření, která měla být schválena již dříve, rozhodně není likvidace ekonomiky ani omezování osobních svobod, ale zpomalení šíření infekce tak, aby naše zdravotnictví dokázalo nápor nemocných zvládnout. Varováním pro nás všechny budiž dočasný kolaps zdravotnictví, ke kterému došlo na přelomu letošního dubna a května v New Yorku. Ve městě, kde za normální situace umírá z nejrůznějších příčin 1 200–1 500 lidí týdně, se počet úmrtí v kritických týdnech zvýšil na 6 000–8 000. Nemá smysl spekulovat, kdo z nich zemřel „na covid“ a kdo „s covidem“. Tisíce lidí zemřely zbytečně a třeba i bez koronavirové nákazy prostě proto, že se zdravotnictví dočasně zhroutilo. Takové katastrofě, která na jaře postihla také Itálii, Španělsko či Velkou Británii, té musíme u nás předejít.

Protiepidemická opatření mají samozřejmě negativní dopad na ekonomiku. Jinou možnost ale v současnosti nemáme. Představa, že můžeme mít stovky tisíc nakažených, desítky tisíc hospitalizovaných, že denně bude umírat několik stovek našich spoluobčanů, a přesto všechno bude naše ekonomika prosperovat, tak ta je samozřejmě zcela nesmyslná. V případě nezvládnutí epidemie by ekonomika zkolabovala samospádem. A to by teprve byla katastrofa.

Apeluji tedy na vás z pozice lékaře i prezidenta České lékařské komory, abyste dodržovali veškerá protiepidemická opatření. Respektujte ono známé pravidlo tří R, tedy čisté ruce, nasazené roušky a rozestupy. Navíc pak jako čtvrté R používejte zdravý rozum a vyhýbejte se situacím, kdy byste se mohli nakazit. Buďte opatrní a ke svému okolí ohleduplní. To, že něco není zakázáno, ještě přece neznamená, že to musíme dělat.

Nepropadejte panice, pokud jste nemocní, nebojte se zajít k lékaři, abyste něco nezanedbali. Při dodržování protiepidemických opatření jsou nemocnice i ambulance soukromých lékařů bezpečným místem. Buďte však ohleduplní k nám zdravotníkům i k ostatním pacientům a pokud máte příznaky akutního respiračního onemocnění, kontaktujte nejprve telefonicky svého praktického lékaře.

Na druhou stranu nedbejte na rady různých „odborníků“, kteří zlehčují nebezpečí, o kterém často sami nic neví. Těmto lidem, kteří nenesou žádnou zodpovědnost, většinou nejde o nic jiného než o mediální pozornost. Chtějí být prostě zajímaví za každou cenu. Radím vám, ignorujte je.

Vážení spoluobčané, lékaři i ostatní zdravotníci jsou samozřejmě připraveni poskytovat zdravotní péči každému, kdo ji bude potřebovat. Máme-li však současnou epidemii zvládnout, potřebujeme také my nutně vaši pomoc.

Buďte opatrní a navzájem k sobě ohleduplní! Respektujte platná protiepidemická opatření! Nenechte nás zdravotníky v tom samotné, pomozte nám!

MUDr. Milan Kubek, prezident České lékařské komory