nahoru

Nová vládní šikana s rouškami má šanci ovlivnit méně než 14 % případů nákazy

Oldřich Tichý 18. srpna 2020 • 11:30
Ve třídách, kde děti tráví hodiny v těsném kontaktu, roušky povinné nebudou, ale na školních chodbách ano.
Ve třídách, kde děti tráví hodiny v těsném kontaktu, roušky povinné nebudou, ale na školních chodbách ano.
• foto: 
profimedia

Skoro 51 % všech nakažených chytilo koronavirus v rodině, dalších 26 % v práci. Tedy v místech, která nové kolo rouškové buzerace vyhlášené vládou od 1. září nepokrývá. Devět procent nakažených pak připadá na zdravotnická a sociální zařízení, kde je nošení roušek už tak jako tak delší dobu povinné. Nové plošné nařízení tedy může ovlivnit šíření viru jen v místech, kde se doposud nakazil zlomek lidí.

Ta čísla nejsou vycucaná z prstu. Respektive pokud ano, tak ne z mého – zveřejnil je Ústav zdravotnických informací a statistiky spadající přímo pod ministerstvo zdravotnictví. Resortní šéf Adam Vojtěch by tak měl vědět, že nařízením plošného nošení roušek v obchodech, hromadné dopravě, na úřadech, na vnitřních akcích, na školních chodbách atd. má šanci ovlivnit nanejvýš jen asi 14 % možných případů nákazy.

A to ještě kdoví jestli. Uvedených 14 % totiž statistici nejsou schopni dále rozdělit, takže nikdo neumí říct, kolik z toho připadá například na restaurace či školní třídy, kde (narozdíl od školních chodeb a šaten) nebude nošení roušek povinné ani po 1. září.

Mimochodem právě situace, v jaké budou od začátku školního roku děti, vyvolává mezi skeptiky nejčastěji klepání na čelo. Na sociálních sítích už se objevil příspěvek popisující den školáka:

Vychází z domova, jde na autobus - roušku nemá.
Jede autobusem - roušku má.
Jde od autobusu do školy - roušku nemá.
Jde od dveří školy do učebny - roušku má.
Je v učebně - roušku nemá.
Jde na oběd do školní jídelny - roušku má.
Obědvá - roušku nemá.
Jde z oběda do učebny - roušku má.
Je v učebně - roušku nemá.
Jde z učebny ke dveřím školy - roušku má.
Jde na autobus - roušku nemá.
Jede autobusem - roušku má.
Jde od autobusu domů - roušku nemá.

Přijde vám, že tohle nemůže vymyslet normální člověk? Pak vás jistě nepřekvapí, že ministr zdravotnictví Vojtěch předpokládá, že roušky budeme nejspíš nosit až do jara.

Ve tříd

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější