nahoru

Posloužili a šli! Teď Babiš nemá dost osobností pro volby do senátu. A z ANO odcházejí i krajští lídři

Oldřich Tichý 28. července 2020 • 11:30
Posloužili a šli! Stále více osobností si uvědomuje, že spojit se s Babišem se jim může nevyplatit.
Posloužili a šli! Stále více osobností si uvědomuje, že spojit se s Babišem se jim může nevyplatit.
• foto: 
Internet

Podzimní volby do krajů a do senátu ukazují dramatický nedostatek osobností, které jsou ochotny spojit své jméno s Andrejem Babišem. Poté, co před prázdninami odešel z ANO jeho místopředseda a brněnský exprimátor Petr Vokřál, oznámil teď také ostravský primátor Tomáš Macura, že na podzim už nebude kandidovat. Zcela nebývalé je i to, že ANO jako nejsilnější vládní strana nepostavila své kandidáty v osmi ze sedmadvaceti obvodů, v nichž se na podzim budou vybírat noví senátoři.

Signál je to celkem jasný – být spojován s Babišem se přestává vyplácet. V očích velké části veřejnosti je to prostě ostuda. Ještě před pár lety mohl snad někdo věřit (nebo to alespoň sobě i okolí namlouvat), že bývalý kariérní komunista, agent StB a dotační miliardář chce změnit Česko k lepšímu. Po všech jeho aférách, průšvizích a důkazech naprosté bezpáteřnosti už se tomu ale mohou inteligentní a slušní lidé akorát trpně pousmát.

A co je neméně důležité – Babiš opakovaně předvedl, že v hnutí (včetně jeho vedení) potřebuje výhradně tažné kusy, které s klapkami na očích táhnou tam, kam on kočíruje. Vlastní názor, náznak nesouhlasu či dokonce odporu = politický nucený výsek. Martin Stropnický, Robert Pelikán, Pavel Telička, Karla Šlechtová, Dan Ťok, Antonín Prachař, Adriana Krnáčová, Jiří Zlatuška… Ti všichni a mnozí další posloužili Babišovi jako tahák na předvolební plakáty. Jakmile ovšem přestali být užiteční, případně se začali s majitelem hnutí názorově více či méně rozcházet, byl jejich konec ve vysoké politice otázkou dní. Někteří se o něm navíc nejdříve dočetli v některém ze stranických deníků hnutí ANO. Tak se Babiš chová ke svým lidem – využít, vyždímat, zahodit. A rozhodně „nebýt slušnej“.

Vokřál i Macura byli ve struktuře ANO tak dlouho a tak vysoko, že si toho všeho museli být dobře vědomi. Přesto – nebo možná i právě proto – se rozhodli dát Babišovi sbohem. Bezpochyby k tomu přispěla i kriminální korupční kauza Stoka, která zasahuje do brněnské buňky ANO. Vokřál to řekl natvrdo, Macura mluví o tom, že nechce „v politice zblbnout“. Vokřálova slova o mafiánských praktikách v moravské metropoli ho ale před létem viditelně zasáhla. Teď tedy přišlo jen potvrzení, že v takové politice pokračovat nechce.

Personální nouzi nejsilnější vládní strany pak dokonale dokresluje fakt, že nepostavila kandidáty pro senátní volby například v Plzni, Praze 9, Příbrami, Zlíně, Uherském Hradišti… Celkem budou lidé vybírat svého nového zástupce v horní komoře parlamentu v 27 obvodech, přičemž kandidát za ANO bude chybět v osmi z nich.

Krajské volby 2020: Do zastupitelstev krajů se bude volit 2. a 3. října>>>

Někde – jako třeba v Plzni – se to Babišovi lidé snaží zamlouvat tím, že v senátu nevidí žádný přínos pro lidi. Proto prý kandidáta nestavěli. Zlínský krajský předseda ANO Pavel Pustějovský to ale nedávno řekl narovinu: „Je to škoda. Vyvíjel jsem poměrně významnou aktivitu, abych některé lidi přesvědčil. Komunikoval jsem se třemi lidmi, s některými i půl roku. Každý z nich měl nějaký důvod, aby do toho nakonec nešel.“

Vzhledem ke všemu výše uvedenému není divu, že se silným regionálním osobnostem, které jsou pro úspěch v senátních volbách důležitější než stranické tričko, za Babiše kandidovat nechce. To samozřejmě neznamená, že ANO nemůže výrazně vyhrát příští rok sněmovní volby, považované tradičně za nejdůležitější – na jejich výsledcích záleží podoba následné vlády. Může to ale signalizovat třeba to, že v případě úspěchu se Babišovi stěží povede obsadit získané ministerské posty méně ostudným ansámblem, než je ten současný. Což je špatná zpráva nejen pro hnutí ANO, ale pro nás všechny.

 

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější