nahoru

Mata Hari je vzpomínána jako nebezpečná špionka a svůdná tanečnice, ale nebyla ani jedno

Jan Studnička 6. února 2023 • 18:00
Video se připravuje ...
Hodina dějepichu 48
• video: 
Reflex.cz

Když se řekne Mata Hari, představíte si jakousi ženskou verzi Jamese Bonda? Promiskuitní agentku, která udělá všechno pro dokončení mise? Která svými činy zachrání, nebo naopak pošle na smrt tisíce lidí? Neviníme vás. Ale mýlíte se.

Ženy to měly v historii těžké a historické ženy to mají těžké dodnes. Zatímco spousta mužských historických postav je rozhodná a proaktivní, ženy jsou podle řady historiků impulzivní a hysterické. Zatímco muži uvažují takticky, ženy jsou proradné. A tam, kde jsou muži “oblíbeni”, jsou ženy štětky. I proto je dodnes Mata Hari známá hlavně jako proradná špionka a nebezpečná svůdnice. Ale vlastně nebyla ani jedno.

Dnes se v Hodině dějepichu, v našem podcastu o historii sexu, sexuality a erotiky, podíváme na tragický osud ženy, který byla chycena mezi ozubenými koly první světové války. Podíváme se na reálnou osobu za legendami opředenou přezdívkou. A povíme si, jestli náhodou její oběť nepřinesla nakonec Francii ve válce vítězství.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.