nahoru

Sestřelené ukrajinské letadlo není jediné. Nevinní lidé umírali i při dalších incidentech

Jaroslav Šajtar13. ledna 2020 • 14:20
Sestřelené ukrajinské letadlo není jediné. Nevinní lidé umírali i při dalších incidentech
foto: ...

O víkendu se po tomto přiznání v Teheránu i v dalších íránských městech rozhořely mohutné protivládní protesty. Rozhořčení Íránci tak reagovali na přiznání revolučních gard, že ve středu 8. ledna omylem sestřelily ukrajinský Boeing 737-800 se 176 lidmi na palubě, z nichž tragédii nikdo nepřežil. Bohužel to není jediná tragédie tohoto druhu.

Sedmnáctého července 2014 se v oblasti východoukrajinské obce Hrabove, ovládané protivládními povstalci, zřítil Boeing 777 Malajsijských aerolinií (MH 17), přičemž zahynulo všech 298 osob na palubě. Byla to v průběhu čtyř měsíců druhá obrovská tragédie Malajsijských aerolinií, dosud pokládaných za bezpečnou leteckou společnost.

Osmého března 2014 totiž záhadně zmizel rovněž Boeing 777 na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu s 239 lidmi na palubě. Příčina ani místo katastrofy nejsou dodnes známy, zato se vyrojilo tolik spekulací, že z toho vznikne hollywoodský trhák.

Červencovou hrůznou tragédii, jež se zapíše mezi největší katastrofy v dějinách civilního letectví, podle všeho způsobila protiletadlová řízená střela, patrně protiletadlového raketového kompletu SA-11 BUK, jenž je ve výzbroji řady států, mj. i Ruska a Ukrajiny, takže ukvapené vynášení radikálních soudů není na místě, a to už proto, že všem eventuálním viníkům – Rusům, proruským separatistům a Ukrajincům – zjevně chybí motiv.

K podobným tragédiím docházelo i dříve

Zkáza malajsijského ani ukrajinského boeingu nejsou bohužel první. Jedenadvacátého února 1973 sestřelili Izraelci nedaleko Suezského průplavu Boeing 727 Libyjských arabských aerolinií, který se v důsledku navigační chyby odchýlil od běžné letové dráhy. Zahynulo 108 lidí.

Prvního září 1983, v době vrcholící studené války, „přerušil“ major Osipovič ze sovětského stíhacího letounu Su-15 nad Sachalinem let Boeingu 747 jihokorejské společnosti Korean Air letící na lince z New Yorku do Soulu, jenž se od své trasy odchýlil o 500 kilometrů! Nikdo z 269 osob na palubě toto „přerušení“ nepřežil. Sestřelení civilního letounu vyvolalo obrovské pobouření.

Třetího července 1988 sestřelil americký křižník USS Vincennes omylem íránský Airbus A300 (Iran Air 655). Zahynulo 290 osob (274 cestujících a 16 členů posádky).

Čtvrtého října 2001 se u ruského Soči zřítil Tu-154 Sibiřských aerolinií se 78 lidmi na palubě. Většinu z nich představovali imigranti z Ruska do Izraele. Ukrajinci po týdnu přiznali, že letoun omylem sestřelili při cvičení protivzdušné obrany nad Krymem, jenž jim tehdy ještě patřil. Později, když je pozůstalí zažalovali, ministerstvo obrany vinu popíralo.

Jaroslav Šajtar
Diskuse ke článku