nahoru

Před 50 lety se zapálil na protest proti okupaci Československa. Izraelský matematik Rips teď navštívil Prahu

ČTK 13. dubna 2019 • 15:52
Matematik Elijahu Rips v Praze. V roce 1969 se na protest proti okupaci Československa zapálil v lotyšském hlavním městě Riga
Matematik Elijahu Rips v Praze. V roce 1969 se na protest proti okupaci Československa zapálil v lotyšském hlavním městě Riga
• foto: 
ČTK

Izraelský matematik lotyšského původu Elijahu (Ilja) Rips, který se před 50 lety, 13. dubna 1969, v Rize polil benzinem a zapálil, se inspiroval příkladem pražského studenta Jana Palacha. Rips vedle sebe umístil plakát "Protestuji proti okupaci Československa". Kolemjdoucí ho uhasili a vzápětí ho zatkla KGB.

Elijahu Rips se narodil 12. prosince 1948 v Rize v židovské rodině učitele matematiky. Po škole studoval v Rize na Matematicko-fyzikální fakultě, kam ho přijali již jako patnáctiletého. Zabýval se především algebrou pod vedením profesora Borise Plotkina. Je jednou z největších kapacit takzvané skupinové teorie, oboru, který je základem kvantové fyziky.

Rips, jehož pokus o upálení byl včas zmařen, byl jen lehce popálen na krku a rukou. Po půlročním věznění a poté, co byl tehdejším sovětským režimem prohlášen za psychicky nemocného, byl odsouzen k psychiatrické léčbě. Díky zprávě o zneužívání psychiatrie proti disidentům adresované mezinárodnímu psychiatrickému kongresu se režim rozhodl propustit Ripse po dvou letech z léčby. Vzápětí požádal o vystěhování, které mu bylo na nátlak mezinárodní matematické obce povoleno.

Rips odcestoval i s rodinou do Vídně, odkud se v lednu 1972 dostal do Izraele. Zde se zapsal na Hebrejskou univerzitu, dokončil studia matematiky a v roce 1975 získal doktorát. Českou republiku navštívil již v roce 2014 a 11. dubna 2019 se zúčastnil besedy v Knihovně Václava Havla v Praze.

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.