Elijahu Rips proti okupaci Československa: Matematik se zapálil | Reflex.cz
nahoru

Před 50 lety se zapálil na protest proti okupaci Československa. Izraelský matematik Rips teď navštívil Prahu

ČTK13. dubna 2019 • 15:52
Matematik Elijahu Rips v Praze. V roce 1969 se na protest proti okupaci Československa zapálil v lotyšském hlavním městě Riga
Matematik Elijahu Rips v Praze. V roce 1969 se na protest proti okupaci Československa zapálil v lotyšském hlavním městě Riga
• foto: 
ČTK

Izraelský matematik lotyšského původu Elijahu (Ilja) Rips, který se před 50 lety, 13. dubna 1969, v Rize polil benzinem a zapálil, se inspiroval příkladem pražského studenta Jana Palacha. Rips vedle sebe umístil plakát "Protestuji proti okupaci Československa". Kolemjdoucí ho uhasili a vzápětí ho zatkla KGB.

Elijahu Rips se narodil 12. prosince 1948 v Rize v židovské rodině učitele matematiky. Po škole studoval v Rize na Matematicko-fyzikální fakultě, kam ho přijali již jako patnáctiletého. Zabýval se především algebrou pod vedením profesora Borise Plotkina. Je jednou z největších kapacit takzvané skupinové teorie, oboru, který je základem kvantové fyziky.

Rips, jehož pokus o upálení byl včas zmařen, byl jen lehce popálen na krku a rukou. Po půlročním věznění a poté, co byl tehdejším sovětským režimem prohlášen za psychicky nemocného, byl odsouzen k psychiatrické léčbě. Díky zprávě o zneužívání psychiatrie proti disidentům adresované mezinárodnímu psychiatrickému kongresu se režim rozhodl propustit Ripse po dvou letech z léčby. Vzápětí požádal o vystěhování, které mu bylo na nátlak mezinárodní matematické obce povoleno.

Rips odcestoval i s rodinou do Vídně, odkud se v lednu 1972 dostal do Izraele. Zde se zapsal na Hebrejskou univerzitu, dokončil studia matematiky a v roce 1975 získal doktorát. Českou republiku navštívil již v roce 2014 a 11. dubna 2019 se zúčastnil besedy v Knihovně Václava Havla v Praze.

Chronologie událostí bouřlivého roku 1989, které vedly k sametové revoluci v …
Každodenní život v Československu v 50. letech: Zapomenuté pražské fotografie…

ČTKColours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější