nahoru

Příběh legendární sovětské čokolády Aljonka. Kdo je modrooká holčička na nesmrtelném obalu?

Johana Kudrnová 4. září 2018 • 18:03
Příběh legendární sovětské čokolády Aljonka. Kdo je modrooká holčička na nesmrtelném obalu?
foto: alenka.ru

Obal mléčné čokolády Aljonka je notoricky známý nejen generacím Rusů, ale také Bělorusů nebo Ukrajinců, kteří se s variací obrázku malé holčičky nerozloučili ani po pádu Sovětského svazu. Na počátku příběhu legendární Aljonky stálo zadání vyvinout lahodnou mléčnou čokoládu, která bude cenově dostupná. Výsledná formule čokoládovny Rudý říjen se však stala ikonickou až poté, co se na obalu laskominy objevil portrét velkooké Jeleny Gerinasové.

Populární čokoláda Aljonka, kterou si v Rusku můžete zakoupit dodnes, je mnohými vnímána jako symbol šťastného a bezstarostného dětství. Experimentovat s různými čokoládovými směsmi začaly moskevské továrny na sladkosti v roce 1960. Zadání bylo jasné. Vyviňte čokoládu, která bude charakteristická svou krémovou chutí.

První Aljonka, kterou vyprodukoval závod Rudý říjen, stálý obal neměla. Čokoláda se začala prodávat v obalech s různými motivy i v různých barvách. Vedení podniku se brzy rozhodlo podobu produktu sjednotit a vybrat ilustraci, která se stane nepřehlédnutelnou.

Soutěž

Mezi jedním z prvních nápadů bylo použít reprodukci obrazu ruského malíře Viktora Vasněcova s názvem Aljonuška. Temné ladění obrazu a jeho zádumčivý charakter však zadání neodpovídaly. Rudý říjen proto vyhlásil prostřednictvím novin Večerní Moskva soutěž o fotografii dívky, která by se stala permanentní tváří nové čokolády.

Soutěž vyhrál fotoreportér Alexandr Gerinas se snímkem své osmiměsíční dcery Jeleny v hedvábném šátku. Fotografie byla použita jako předloha pro ilustraci. Té se ujal ilustrátor N. Maslov.

Dívenka na obrázku má oproti Jeleně Gerinasové o poznání delší řasy, z hnědé na modrou se proměnila barva jejích očí a nepatrně se změnil také tvar úst. Podoba je však stále rozpoznatelná.

V následujících letech Rudý říjen na trh několikrát uvedl Aljonku s jinými ilustracemi na obalu. Vznikla tak například prvomájová Aljonka s pionýrkou a třemi karafiáty nebo novoroční Aljonka v čepici. Žádná z nich však neměla takový úspěch jako ta původní.Klíčová slova: čokoláda, Sovětský svazDiskuse ke článku