Příběh legendární sovětské čokolády Aljonka. Kdo je modrooká holčička na nesmrtelném obalu? | Reflex.cz
nahoru

Příběh legendární sovětské čokolády Aljonka. Kdo je modrooká holčička na nesmrtelném obalu?

Johana Kudrnová4. září 2018 • 18:03
Příběh legendární sovětské čokolády Aljonka. Kdo je modrooká holčička na nesmrtelném obalu?
foto: alenka.ru

Obal mléčné čokolády Aljonka je notoricky známý nejen generacím Rusů, ale také Bělorusů nebo Ukrajinců, kteří se s variací obrázku malé holčičky nerozloučili ani po pádu Sovětského svazu. Na počátku příběhu legendární Aljonky stálo zadání vyvinout lahodnou mléčnou čokoládu, která bude cenově dostupná. Výsledná formule čokoládovny Rudý říjen se však stala ikonickou až poté, co se na obalu laskominy objevil portrét velkooké Jeleny Gerinasové.

Populární čokoláda Aljonka, kterou si v Rusku můžete zakoupit dodnes, je mnohými vnímána jako symbol šťastného a bezstarostného dětství. Experimentovat s různými čokoládovými směsmi začaly moskevské továrny na sladkosti v roce 1960. Zadání bylo jasné. Vyviňte čokoládu, která bude charakteristická svou krémovou chutí.

První Aljonka, kterou vyprodukoval závod Rudý říjen, stálý obal neměla. Čokoláda se začala prodávat v obalech s různými motivy i v různých barvách. Vedení podniku se brzy rozhodlo podobu produktu sjednotit a vybrat ilustraci, která se stane nepřehlédnutelnou.

Evropa vůči islámu praktikuje politiku appeasementu. Muslimové toho využívají jako u…

Soutěž

Mezi jedním z prvních nápadů bylo použít reprodukci obrazu ruského malíře Viktora Vasněcova s názvem Aljonuška. Temné ladění obrazu a jeho zádumčivý charakter však zadání neodpovídaly. Rudý říjen proto vyhlásil prostřednictvím novin Večerní Moskva soutěž o fotografii dívky, která by se stala permanentní tváří nové čokolády.

Soutěž vyhrál fotoreportér Alexandr Gerinas se snímkem své osmiměsíční dcery Jeleny v hedvábném šátku. Fotografie byla použita jako předloha pro ilustraci. Té se ujal ilustrátor N. Maslov.

Dívenka na obrázku má oproti Jeleně Gerinasové o poznání delší řasy, z hnědé na modrou se proměnila barva jejích očí a nepatrně se změnil také tvar úst. Podoba je však stále rozpoznatelná.

V následujících letech Rudý říjen na trh několikrát uvedl Aljonku s jinými ilustracemi na obalu. Vznikla tak například prvomájová Aljonka s pionýrkou a třemi karafiáty nebo novoroční Aljonka v čepici. Žádná z nich však neměla takový úspěch jako ta původní.

Unikátní snímky totalitního severokorejského metra. V nejhlubším metru světa jezdí…
Stačilo málo a okupace přerostla v globální konflikt. Varování přišlo z USA, říká historikKlíčová slova: čokoláda, Sovětský svaz


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
23,070
29,380
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější