Unikátní nález: Vyschlý Dunaj vydal svědectví z druhé světové války | Reflex.cz
nahoru

Unikátní nález: Vyschlý Dunaj vydal svědectví z druhé světové války

Jaroslav Šajtar31. srpna 2018 • 11:00
Bombardér B-24G Liberator v akci během druhé světové války
• video: 
Facebook.com/Anthology of birds of war

Úmorná a dlouhotrvající vedra dělají těžkou hlavu zemědělcům a vodohospodářům, nicméně v ojedinělých případech také pomáhají odhalit artefakty minulosti. Přesně to se teď stalo v Maďarsku.

Maďarská tisková agentura (MTI) oznámila, že v druhé nejdelší evropské řece po Volze – Dunaji – našli trosky amerického bombardéru B-24G Liberator sestřeleného protileteckou obranou za druhé světové války. Jedná se o letoun 829. perutě 485. bombardovací skupiny 15. letecké armády, operující z Itálie, a velel mu Frank Wodzinski.

Draze zaplacené nálety

Bombardér doplatil na nálet podniknutý 30. července 1944 na závod poblíž Dunaje. Jeho zbytky nyní skončily v Leteckém muzeu v Szolnoku, jehož pracovnice Zsuzsa Csepková uvedla, že na ně upozornili místní obyvatelé.

Bizarní bitva: Američané v roce 1943 potopili japonskou ponorku díky bramborám

Dénes Bernád a György Punka uvádějí ve své knize Hungarian Fighter Colours 1930–1945, vydané v roce 2014, že podle obsáhlých, i když neúplných statistik se od listopadu 1943 do dubna 1945 nad maďarským územím zřítilo nebo nuceně přistálo 318 amerických a 66 britských letounů. Zahynulo při tom 318 letců Armádního letectva Spojených států (USAAF), 212 aviatiků britského Královského letectva (RAF) a mnoho dalších padlo do zajetí. Počty sovětských letounů sestřelených nad Maďarskem ani personální ztráty Vojenno-Vozdušných Sil nejsou známy, autoři však soudí, že značně převyšovaly ztráty Anglo-Američanů.

Uznání od německých spojenců

Němci považovali maďarské stíhače za nejlepší v boji proti čtyřmotorovým bombardérům ze všech svých evropských spojenců. K jejich vysokým kvalitám, jež prokázali už za první světové války, nesporně přispívala i motivace, neboť bránili vlastní teritorium před pustošivými nálety, jež si vyžádaly životy 16 000 civilistů a velké materiální škody.

Maďaři vykazovali 27 stíhacích es druhé světové války, tedy pilotů dosáhnuvších pěti a více potvrzených vzdušných vítězství. Nejúspěšnější z nich, vitéz Dezső Szentgyörgyi, si jich podle oficiálních údajů na své konto připsal třicet. Celkem sestřelili maďarští stíhači za druhé světové války 513 letounů, hlavně sovětských.

Fanny Kaplanová: Revolucionářka spáchala v roce 1918 atentát na Lenina. Odpovědí byl…
Než přišla invaze. Ponořte se do posledního předokupačního Rudého práva

Jaroslav ŠajtarMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější