nahoru

Unikátní nález: Vyschlý Dunaj vydal svědectví z druhé světové války

Jaroslav Šajtar 31. srpna 2018 • 11:00
Video se připravuje ...
Bombardér B-24G Liberator v akci během druhé světové války
• video: 
Facebook.com/Anthology of birds of war

Úmorná a dlouhotrvající vedra dělají těžkou hlavu zemědělcům a vodohospodářům, nicméně v ojedinělých případech také pomáhají odhalit artefakty minulosti. Přesně to se teď stalo v Maďarsku.

Maďarská tisková agentura (MTI) oznámila, že v druhé nejdelší evropské řece po Volze – Dunaji – našli trosky amerického bombardéru B-24G Liberator sestřeleného protileteckou obranou za druhé světové války. Jedná se o letoun 829. perutě 485. bombardovací skupiny 15. letecké armády, operující z Itálie, a velel mu Frank Wodzinski.

Draze zaplacené nálety

Bombardér doplatil na nálet podniknutý 30. července 1944 na závod poblíž Dunaje. Jeho zbytky nyní skončily v Leteckém muzeu v Szolnoku, jehož pracovnice Zsuzsa Csepková uvedla, že na ně upozornili místní obyvatelé.

Dénes Bernád a György Punka uvádějí ve své knize Hungarian Fighter Colours 1930–1945, vydané v roce 2014, že podle obsáhlých, i když neúplných statistik se od listopadu 1943 do dubna 1945 nad maďarským územím zřítilo nebo nuceně přistálo 318 amerických a 66 britských letounů. Zahynulo při tom 318 letců Armádního letectva Spojených států (USAAF), 212 aviatiků britského Královského letectva (RAF) a mnoho dalších padlo do zajetí. Počty sovětských letounů sestřelených nad Maďarskem ani personální ztráty Vojenno-Vozdušných Sil nejsou známy, autoři však soudí, že značně převyšovaly ztráty Anglo-Američanů.

Uznání od německých spojenců

Němci považovali maďarské stíhače za nejlepší v boji proti čtyřmotorovým bombardérům ze všech svých evropských spojenců. K jejich vysokým kvalitám, jež prokázali už za první světové války, nesporně přispívala i motivace, neboť bránili vlastní teritorium před pustošivými nálety, jež si vyžádaly životy 16 000 civilistů a velké materiální škody.

Maďaři vykazovali 27 stíhacích es druhé světové války, tedy pilotů dosáhnuvších pěti a více potvrzených vzdušných vítězství. Nejúspěšnější z nich, vitéz Dezső Szentgyörgyi, si jich podle oficiálních údajů na své konto připsal třicet. Celkem sestřelili maďarští stíhači za druhé světové války 513 letounů, hlavně sovětských.

Jaroslav Šajtar
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.