nahoru

Samurajové: fakta a mýty. Kde se vzali japonští elitní bojovníci a kdo byla samurajka číslo jedna

Jakub Mokříš, abicko.cz11. března 2018 • 14:30
Samurajové: fakta a mýty. Kde se vzali japonští elitní bojovníci a kdo byla samurajka číslo jedna
foto: Universal history archive

Prakticky každá současná armáda má jednotky pro speciální, delikátní a tajné operace. Toto však není doména jenom moderního válečnictví, jak vám ukážeme v našem novém seriálu. Začínají Elitní válečníci historie. Samurajové přicházejí!

Slovem samuraj se v Japonsku během 8. století označovali státní úředníci, kteří se starali o chod provincií. S postupem času název přejali vážení a věrní válečníci, kteří se v v japonské společnosti objevili až v dalších stoletích. Ovládali umění války, dokázali se orientovat ve vedení armády, ale také vynikali v boji na blízko. Samurajská třída vznikla mezi 12. a 13. století a zanikla až při velkých reformách ve století devatenáctém.

Staletí starý příběh má pořád grády!
RICHARD KLÍČNÍK 17. listopadu 2017 • 20:50

Staletí starý příběh má pořád grády!

Uctivý voják

Pokud bychom měli samuraje charakterizovat jedním slovem, tak by to byla oddanost. Sloužili svému pánu věrně a neváhali za něj položit život. Tato vlastnost byla ostatně i součástí kodexu Bušidó, což byl soubor pravidel, kterými se každý samuraj řídil. Dalším důležitým aspektem osobnosti každého samuraje byla čest. V boji nikdy nikoho nenapadl jako první, ani nezabil zezadu a i k nepříteli se choval s úctou.

Nechal průchod své mstivosti. Institut Václava Klause drsně zepsul Zemana za…

Holí to bolí

Samurajové obvykle používali katanu, na dálku pak asymetrický luk yumi. To ale není vše. Naginata – tak se nazývá další zbraň, která v samurajových rukou ožívala se smrtícími následky. Šlo o skutečně hrozivou zbraň – zhruba dva metry dlouhá tyč, opatřená na konci ostrou čepelí. Délka zbraně umožňovala udržet si protivníka v bezpečné vzdálenosti od těla a v boji proti více protivníkům najednou částečně smazávala početní převahu. Samurajové samozřejmě vynikali i v jízdě na koni a nikdy nepoužívali štíty. Sice měli silná brnění, ale štít byl pro tak ctnostné muže výrazem slabosti.

Samurajem se mohla stát i žena. Broušení mečů do žiletky je nesmysl. A rituální sebevražda není hara-kiri. Dočtěte si článek na abicko.cz >>>

Fascinující fotka rituální sebevraždy japonského samuraje z 19. století

Ku Klux Klan na kolotoči, Lennon v Indii a dalších 25 fotografií, které jste nikdy…

Jakub Mokříš, abicko.cz


Klíčová slova: Samuraj, Samuraj, Japonsko, Japonsko, boj, bojDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,570
21,780
28,570
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější