nahoru

V Pompejích objevili erotické nástěnné malby staré 2 tisíce let

sto 11. prosince 2016 • 14:00
V Pompejích objevili erotické nástěnné malby staré 2 tisíce let
foto: Rama

Malby, které pomyslně přežily velkou sopečnou erupci v roce 79 našeho letopočtu, objevili nyní archeologové pomocí rentgenových snímků budovy. A objev odhalil unikátní malby - vyobrazení dvojic v různých sexuálních polohách.

Budova, která nyní prošla rozsáhlým zkoumáním, byla objevena na sklonku 19. století. Tehdy bylo zjištěno, že sloužila jako vykřičený dům pro vyšší společnost, kam se chodili obveselit vyšší úředníci, obchodníci a bohatí svobodní . V Pompejích byla budova vyhlášeným místem “odpočinku” mužů, kam jezdili vysoce postavení úředníci či senátoři až z Říma. Tento dům však zdaleka není jediný, který v lávou pohřbených Pompejích nějak souvisí s erotikou. V antickém městě bylo objeveno mnohem více erotických předmětů či kreseb, což ve starověkém hedonickém Římě nebylo nic neobvyklého.

 

Ve starověkém nevěstinci nyní objevili desítky nástěnných maleb, které podle historiků a archeologů, kteří zatím měli možnost místo prohlédnout, vyobrazením prostitutek a jejich zákazníků. Malby jsou velmi cenné, protože pocházejí zhruba z 1. století, tedy ještě před samotným zničením Pompejí. Je potřeba zdůraznit, že nevěstinec je jedno z nejnavštěvovanějších turistických cílů Pompejí - jedná se totiž o nejzachovalejší budovu města, které zničil výbuch Vesuvu v roce 79. Objev nástěnných maleb tak může dokreslit obrázek antického života starověkých Pompejí.

sto
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.