O.J.Simpson

O.J.Simpson Zdroj: Profimedia.cz, ČTK, Reuters

O. J. Simpson ve vězení
Zápis v deníku: "...bil mne celé hodiny a já se jen pořád plazila ke dveřím..."
O. J. a Nicole patřili k nejznámějším párům v USA.
Robert Kardashian zastupoval O. J. Simpsona
Slavná scéna. Po obvinění z dvojnásobné vraždy O. J. Simpson unikal po dálnici policii.
8
Fotogalerie

O. J. Simpsona dostala vražda manželky před soud. Ten ho osvobodil, ale stejně skončil za mřížemi

Před třiceti lety našli policisté tělo Nicole Brown Simpsonové. Bývalá žena slavného fotbalisty O. J. Simpsona byla brutálně ubodána před svým domem a společně s ní byl zavražděn i její přítel Ron Goldman. Případ vyústil v jeden z nejsledovanějších procesů v historii soudnictví a v jeden z nejkontroverznějších rozsudků. Definitivně se uzavřel až letos. 

Až do 12. června 1994 byl O. J. Simpson ztělesněním amerického snu. Měl za sebou hvězdnou fotbalovou kariéru, milovala ho celá Amerika, sportovní důchod a role v reklamních spotech, filmech a seriálech z něj udělaly milionáře. Stejně dokonale působilo i jeho manželství. Svou ženu Nicole potkal, když jí bylo 18 let a pracovala jako servírka v privátním klubu v Beverly Hills. Po dvou letech tajného vztahu se Simpson rozvedl, s Nicole se oženil a měli spolu dvě děti. Snímky plavovlasé krasavice a afroamerického gentlemana plnily titulní stránky časopisů. 

Domácí násilí a rozvod

Pod dokonalým zevnějškem se ale skrývala ošklivá realita. Simpson na svou ženu chorobně žárlil, neustále ji sledoval a neváhal sáhnout k násilí. Podle zápisků v deníku, který se později objevil jako jeden z důkazů u soudu, ji bil v soukromí i na veřejnosti, a dokonce i v přítomnosti její rodiny a přátel. V jednom případě, když se snažila přivolat policii, jí během zápasu zlomil ruku a poté ji donutil tvrdit, že spadla z kola. Když se nešťastné ženě podařilo policii zavolat, úřady zpravidla její stížnosti odmítly prošetřit. Jediný případ, kdy byl Simpson předveden na policii, se odehrál na Nový rok 1989. Přivolaná hlídka našla polonahou a surově zbitou Nicole, jak se schovává v keřích na zahradě domu. Přestože tvrdila, že jí manžel vyhrožuje smrtí, vyvázl O. J. Simpson z případu s varováním a pokutou.

V roce 1992 už Nicole Brown Simpsonová nehodlala násilí dále snášet, a požádala o rozvod. Deníkové zápisky svědčí o tom, že se Simpson s odloučením nehodlal smířit. Nechal ex-manželku sledovat, posílal jí výhrůžné zprávy a vyhrožoval, že ji zabije, pokud ji přistihne s jiným mužem. Na veřejnosti naopak zachovával image svědomitého otce. V předvečer 12. června 1994 dokonce spolu s Nicole přišel na školní taneční vystoupení jejich dcery. Nicole s rodinou poté odešla na večeři do restaurace. Bylo to naposled, co ji příbuzní viděli živou.

Osudná noc

Při rekonstrukci událostí osudného večera policie zjistila, že Nicolina matka volala do restaurace, že si na stole zapomněla brýle. Jeden z číšníků, Ron Goldman, se nabídl, že je po práci odveze Nicole domů. Oba se znali z fitness centra, které společně navštěvovali, podle všeho však spolu neudržovali milenecký vztah, jak se v některých zdrojích uvádí. Krátce před půlnocí na policii zazvonil telefon. Volající oznámil, že ho pes během venčení dotáhl k domu, kde za plotem zahlédl ležící bezvládné postavy. Policejní hlídka na místě objevila tělo Nicole Brown Simpsonové a Rona Goldmana. Oba byli ubodáni mnoha ranami nožem, Nicole vrah ještě po smrti podřízl hrdlo takovou silou, že jí skoro oddělil hlavu od těla. Krvavé šlépěje nasvědčovaly, že vrah utekl zadní brankou. Na místě činu zanechal zakrvácenou rukavici a stopy krve, nasvědčující, že on sám utrpěl zranění na levé ruce. 

Když hlídka oznámila nález, vyslal velitel losangeleské policie do domu O. J. Simpsona čtveřici detektivů. Měla za úkol oznámit Simpsonovi ex-manželčinu smrt a přivést ho na stanici, aby si převzal do péče děti. Detektivové však u brány sídla zvonili marně. Když na zaparkovaném automobilu zpozorovali stopy krve, pojali podezření, že Simpson může být zraněn a využili to jako záminku k vniknutí do domu. Uvnitř našel detektiv Mark Fuhrman zakrvácenou rukavici, o které předpokládal, že tvoří pár s rukavicí nalezenou na místě činu. O. J. Simpson nebyl k zastižení, protože pozdě v noci odletěl letadlem do Chicaga na jednodenní golfový turnaj. Po návratu ho policie předvedla k výslechu a odebrala mu vzorek krve kvůli analýze DNA. Zatímco čekali na výsledky, začal Simpson sestavovat svůj „Dream Team“ obhájců. 

Útěk

Testy DNA shodu stop z místa činu se Simpsonovou krví potvrdily, a O. J. byl obviněn z dvojnásobné vraždy. Když mu zprávu přijel vedoucí týmu obhájců Robert Shapiro sdělit, zdržoval se Simpson v domě svého přítele Roberta Kardashiana (otce slavných sester). Z vraždy se mezitím stalo hlavní téma seriózních i bulvárních médií, a na příchod obžalovaného vyčkával před policejní stanicí tisícihlavý dav. Čekal marně, protože Simpson se z nepříliš jasného důvodu pustil na útěk. S kamarádem a bývalým spoluhráčem A.C. Cowlingsem nasedl do automobilu a s policií v závěsu ujížděl křížem krážem dálnicemi Los Angeles. Shapiro policii varoval, že se jeho rozrušený klient může pokusit o sebevraždu, a policisté se ho proto nedovážili zastavit násilím. Honičku sledovanou helikoptérami přenášely všechny televizní kanály a celé Spojené státy napjatě sledovaly, jak bílý Ford Bronco zajíždí zpátky k domu O. J. Simpsona. Uprchlík se poté policii vzdal.

Soud století

Zájem veřejnosti, který doprovázel zatčení, nebyl ničím proti šílenství, které obklopovalo „soud století“. Pro Simpsona se zdál být případ předem ztracený. Na místě činu byly nalezeny krvavé šlépěje odpovídající jeho velikosti bot. Analýza stop vykazovala shodu s jeho DNA. Rukavice zajištěná na místě činu se shodovala s tou, kterou mu ještě jako fotbalové hvězdě koupila zavražděná manželka. Druhá rukavice se stopami krve obou obětí byla nalezena při prohlídce Simpsonova domu. „Dream Team“ právnických es si ale své šesticiferné honoráře hodlal zasloužit. Nejprve se jim podařilo zpochybnit výsledky analýzy DNA, mimo jiné i proto, že samotný obor byl tehdy ještě poměrně mladý. Když byl Simpson u soudu požádán, aby si navlékl inkriminované rukavice, ukázalo se, že se mu do nich jeho velké ruce nevejdou. „Jsou moc malé“ jsou jediná tři slova, která obžalovaný během celého procesu pronesl.

Zatímco O.J. Simpson mlčel, řeč převzal jeho obhájce Johnnie Cochran. Advokát, který později hájil například i Michaela Jacksona, obvinil čtyřčlenný tým detektivů, že rukavici a další stopy v domě obžalovaného nastražil. Jako motiv uvedl, že detektiv Mark Furhman je v policejních kruzích známý svými rasistickými postoji a chová k úspěšnému afroamerickému sportovci zášť. Fuhrman obvinění popřel. Když ale obhajoba přehrála u soudu nahrávky jeho rasistických poznámek, byl nucen obrátit a vysloužil si obvinění z křivé výpovědi. Zdánlivě jistý případ se obžalobě začal hroutit pod rukama. Státní zástupce nevěřícně přihlížel, jak Johnnie Cochran zpochybňuje jeden důkaz po druhém, v závěrečné řeči celý soud obviňuje z rasové podjatosti a přirovnává detektiva Fuhrmana k Adolfu Hitlerovi. Pak již nezbývalo než vyčkat výroku poroty. Přenos ze soudní síně sledovaly miliony diváků. Prezident Bill Clinton kvůli němu přerušil v Bílém domě schůzky a přenášely ho i obří obrazovky na newyorském Times Square. Verdikt zněl: Porota shledává obžalovaného nevinným. 

Vězení neuniknul

Pro Simpsona neznamenal osvobozující verdikt návrat k normálnímu životu. Minimálně jedna polovina USA ho považovala za vraha osvobozeného draze zaplacenými právníky. Rodina Rona Goldmana se s rozsudkem nehodlala smířit, a podala na něj žalobu u občanského soudu. Ten shledal Simpsona vinným ze zavinění smrti Rona Goldmana a z fyzického napadení Nicole Brown Simpsonové. V roce 1997 mu soudce nařídil zaplatit rodinám pozůstalých 33,5 milionu dolarů. Bývalý milionář se bránil, že ho právnické honoráře připravily o většinu majetku a že žije pouze z důchodu vypláceného fotbalovou ligou. Vyhlásil bankrot a řada jeho trofejí a dalšího majetku byla prodána v aukcích. Rodiny se ale dočkaly jen zlomku soudem přiřčené náhrady. 

Vězení nakonec O. J. Simpson neunikl. V roce 2007 se v Las Vegas zapletl do sporu s překupníky sportovních trofejí a vyrazil ho řešit doprovázený pěticí narychlo najatých bodyguardů. Přivolaná policie u dvou z nich zajistila zbraně a Simpson byl obžalován z ozbrojené loupeže. V 61 letech putoval za mříže odlehlé věznice v Nevadě s trestem 33 let. Odseděl si z nich 9, z vězení se ale vrátil s podlomeným zdravím a žil v ústraní až do letošního dubna, kdy podlehl rakovině prostaty. Smíšené reakce po jeho smrti asi nejlépe vystihnul režisér David Zucker, který O. J. Simpsona za dob jeho největší slávy obsadil do svých komedií Bláznivá střela. Na svůj Instagram napsal: „S jeho herectvím to bylo stejné, jako s jeho vraždami. Prošlo mu, nikdo mu ale nevěřil.“