nahoru

Bývalý tělocvikář zavraždil stovky lidí: Opilý nacista provolával před Čechy, že neprolil ani kapku krve

mc 5. srpna 2022 • 16:00

Na území Československa se za druhé světové války odehrála celá řada bestialit, o mnoha z nich ale lidé příliš neví. Mezi ně patří i letovický masakr, který má na svědomí bývalý tělocvikář a nacistická zrůda v jedné osobě. Jmenoval se Herbert Kuka a byl nechvalně proslulý svým nelidským chováním k zajatcům. Po vraždě 19 Čechů, z nichž některé pohřbil v horách odpadků, vystoupil opilý před obyvatelstvem a tvrdil, jak neprolil ani kapku krve.

Jak válka postupovala, byli nacisté víc a víc brutálnější ve svých represivních metodách a teroru obyvatelstva okupovaných zemí. Partyzáni jim působili nemalé škody, Němci proti nim tedy nasadili těžší kalibr. Jednotky zvláštního určení dostaly za úkol potírat partyzánské skupiny a zastrašovat civilní obyvatelstvo. Komando s číslem 28, které se v okolí Letovic zasadilo za smrt stovek lidí, vedl právě Herbert Kuka.

Mezi jeho členy patřili i čeští konfidenti gestapa, udavači a provokatéři ze Sovětského svazu. Výslechy zatčených byly často víc mučením, než hovorem, zadržení končili buď popraveni na místě nebo na cestě do jednoho z likvidačních táborů.

Letovický masakr, který se odehrál na sklonku války v místním hotelu s přilehlým koupalištěm, byl jedním z nejhorších. Rodiny partyzánů členové komanda nejprve brutálně mučili - kopání, bití pěstmi a vymlácení zubů bylo pro nacisty úplně normální - poté je přinutili, aby si vykopali vlastní hroby, jeden z nich i v hoře odpadků. Před nimi je ranou do zátylku popravili.

Ještě 8. května nechal Kuka svolat obyvatele Letovic a na náměstí před nimi vystoupil s oslavnou řečí. Tvrdil, že jeho komando neprolilo ani kapku krve a vyzýval k mírumilovnosti. Nakonec oznámil obnovení Československa a povolil vyvěsit státní vlajky. Podle svědků byl opilý. Krátce na to z Letovic i s kumpány odjel a už je nikdy nikdo neviděl. alespoň ně někdo, kdo by je dostal před soud...

mc
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.